Świat"Będą zwolnienia z tajemnicy państwowej ws. tajnych więzień CIA w Polsce"

"Będą zwolnienia z tajemnicy państwowej ws. tajnych więzień CIA w Polsce"

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski
powiedział, że na wniosek prokuratury zwolni z tajemnicy
państwowej posłów w sprawie rzekomego polskiego więzienia CIA.

Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Donald Tusk "zwolnił z tajemnicy państwowej byłych wysokich urzędników rządów SLD i PiS, których prokuratura chce przesłuchać w sprawie polskiego więzienia CIA". Według "GW", wniosek prokuratury "trafił do premiera kilka tygodni temu i został właśnie zaakceptowany".

Osoby, o których pisze "GW" mają być świadkami w śledztwie mającym ustalić, czy w Polsce, w latach 2002-2005, Amerykanie nielegalnie przetrzymywali terrorystów.

Marszałek Komorowski, pytany w czwartek w TVN24, czy zwolni posłów z tajemnicy państwowej, powiedział: Tak, taka jest procedura. Jeśli jest wystąpienie o zwolnienie z tajemnicy państwowej w jakimś konkretnym zakresie, tu chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę związaną z ewentualnymi więzieniami CIA na terenie Polski, to w odniesieniu do aktualnych i b. posłów decyzję podejmuje marszałek Sejmu, a w przypadku b. i aktualnych ministrów - premier.

Jak zaznaczył, istniała wątpliwość, kto powinien podejmować decyzję w sprawie zwolnienia prezydentów z tajemnicy państwowej. "Z ekspertyz prawnych wynika, że premier, gdyż to on ponosi odpowiedzialność za całość państwa, w tym także za tajemnicę państwową" - dodał.

Zdaniem marszałka, w przypadku, gdy z zewnątrz pojawiają się żądania wyjaśnienia, to w interesie Polski leży zbadanie sprawy i ewentualne przepytanie osób, które podejmowały decyzje, albo jednoznacznie twierdziły, że żadnych więzień nie było.

Według "GW" prokurator miałby przesłuchać m.in. b. premierów Leszka Millera i Marka Belkę (SLD) oraz Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (PiS). Z informacji gazety wynika również, że prokurator miałby wezwać na świadków b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i urzędującego prezydenta - Lecha Kaczyńskiego.

Zeznawać mieliby też: Marek Siwiec (b. szef BBN)
, Jerzy Szmajdziński (b. szef MON, SLD), Zbigniew Wassermann (koordynator służb specjalnych, PiS), Zbigniew Ziobro (b. minister sprawiedliwości, PiS) i Janusz Kaczmarek (prokurator krajowy w rządzie PiS).

Według "Gazety Wyborczej", prowadzący śledztwo chcą, by z tajemnicy zwolnić b. szefów Agencji Wywiadu - Zbigniewa Siemiątkowskiego (rząd SLD) i gen. Zbigniewa Nowka (rząd PiS) oraz gen. Marka Dukaczewskiego (b. szef WSI). Tu jednak, jak podaje gazeta, decyzję mieliby podjąć szefowie służb specjalnych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)