Będą polskie obywatelstwa dla emigrantów Marca '68
Wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna zapowiedział, że wojewodowie będą potwierdzać polskie obywatelstwo osób, które wyemigrowały z kraju po Marcu'68. Niektóre urzędy wojewódzkie blokowały ostatnio te decyzje.
04.03.2008 | aktual.: 04.03.2008 18:57
Te sprawy będą prowadzone szybko i bardzo szybko - powiedział wicepremier. Dodał, że procedura ma być wręcz błyskawiczna. Zapowiedział, że we wtorek wysłana zostanie informacja do wojewodów w tej sprawie.
Podania osób, które w latach 1968-72 wyjechały do Izraela i były zmuszone do zrzeczenia się polskiego obywatelstwa, rozpatrywane przez urzędników wojewódzkich, przez wojewodę, będą poświadczane - powiedział wicepremier.
Wicepremier Schetyna powiedział, że do odrzucania wniosków o potwierdzenie polskiego obywatelstwa osób, które emigrowały z naszego kraju w Marcu'68, dochodziło w województwach małopolskim, łódzkim i dolnośląskim. Wicepremier powiedział, że jeśli osoby, które składały w tamtejszych urzędach podania i uzyskały negatywne decyzje, będą mogły odwołać się do MSWiA.
Kwestia zwrotu obywatelstwa polskiego około kilkunastu tysiącom emigrantów z Marca 68 od lat jest przedmiotem dyskusji publicznych oraz skarg emigrantów do polskich sądów, przed którymi ubiegają się o tzw. potwierdzenie obywatelstwa polskiego.
Według prawa, obywatelstwa polskiego nie można przywrócić; może je jedynie nadać prezydent na wniosek zainteresowanego. Możliwe jest jednak potwierdzenie, że obywatelstwo nigdy nie zostało utracone. Potwierdzenie takie wydają wojewodowie.
Emigranci marcowi wyjeżdżali z tzw. dokumentem podróży, stwierdzającym, że nie są obywatelami polskimi. Po marcu 1968 r. - w wyniku antysemickiej nagonki oraz czystek w wojsku, MSW, aparacie PZPR, uczelniach i środkach przekazu - Polskę opuściło od 10 do 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego.
Wielu z nich domagało się przywrócenia obywatelstwa polskiego i kierowało sprawy do sądów. Obecnie takie sprawy WSA ma na wokandzie niemal codziennie.
W październiku 2005 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że osoby wyjeżdżające na stałe z Polski po Marcu'68 nie utraciły polskiego obywatelstwa. Uwzględnił skargę jednego z emigrantów, który domagał się potwierdzenia obywatelstwa polskiego przez Urząd ds. Cudzoziemców.