Będą klasy dla mniejszości niemieckiej
74 dzieci mniejszości niemieckiej na Warmii i
Mazurach będzie uczyć się od września historii, geografii i
kultury Niemiec w języku swego pochodzenia.
Klasy z językiem niemieckim jako wykładowym w podstawówkach i
gimnazjach powstaną w pięciu miejscowościach: Łyna, Szkotowo,
Jonkowo, Ełk i Barczewo.
Uczniowie, oprócz obowiązkowych lekcji prowadzonych w języku polskim, będą uczestniczyć w trzech lekcjach tygodniowo prowadzonych po niemiecku.
Utworzenie klas z językiem niemieckim dla dzieci pochodzenia niemieckiego, umożliwia opracowana przez ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz edukacji strategia rozwoju edukacji mniejszości niemieckiej - poinformowała pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych Joanna Wańkowska-Sobiesiak.
Szkoły, w których powstaną klasy niemieckie, mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Według Sobiesiak, Unia popiera działania sprzyjające podtrzymaniu tradycji, języka i kultury mniejszości narodowych i dlatego możliwe są dotacje na tego typu przedsięwzięcia.
Mniejszość niemiecka jest drugą po ukraińskiej pod względem liczebności, mniejszością narodową na Warmii i Mazurach. Według danych wydziału ds. mniejszości narodowych przy olsztyńskim urzędzie wojewódzkim, liczy ponad cztery tysiące członków.
Mniejszość ukraińska na Warmii i Mazurach, która według ostatniego spisu powszechnego liczy 12 tysięcy osób, może korzystać z 54 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, w których część lekcji prowadzonych jest w języku ukraińskim.
Według stowarzyszeń i organizacji mniejszościowych, liczba osób pochodzenia ukraińskiego czy niemieckiego jest wielokrotnie wyższa.