PolskaBędą kary dla przewoźników za niewłączenie klimatyzacji

Będą kary dla przewoźników za niewłączenie klimatyzacji

Tegoroczne upały dają w kość wszystkim, ale w szczególności pasażerom komunikacji miejskiej. Na warszawskie ulice wyjeżdża codziennie około tysiąca autobusów, a aż 630 z nich posiada sprawną klimatyzację. Pasażerowie wciąż jednak skarżą się na panujące w nich skwar i zaduch. Tymczasem kwestię temperatury, jaka powinna panować we wnętrzu pojazdu, precyzyjnie określa wewnętrzny regulamin Zarządu Transportu Miejskiego.

17.08.2010 | aktual.: 17.08.2010 15:37

- W pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych urządzenia klimatyzacyjne powinny być stale włączone, gdy prognozy meteorologiczne przewidują, że danego dnia maksymalna temperatura powietrza przekroczy 22 stopnie Celsjusza - zapewnia Igor Krajnow, rzecznik ZTM. - Pozostali przewoźnicy, m.in. Mobilis i PKS Grodzisk Mazowiecki, zobowiązani są do utrzymania we wnętrzu pojazdu temperatury w przedziale 18-25 stopni Celsjusza. Powyżej 25 stopni klimatyzacja powinna zostać włączona - dodaje Krajnow.

Jeżeli klimatyzacja ustawiona jest w trybie automatycznym, powinna włączać się zawsze wtedy, kiedy temperatura przekroczy określoną wartość. Zdarza się jednak, że to kierowcy celowo przełączają klimatyzację na tryb manualny, a wtedy to, czy zostanie włączona, zależy od ich dobrej woli i zapotrzebowania.

Co pasażerowie w takiej sytuacji mogą zrobić? - Regulamin ZTM przewiduje w tym wypadku kary finansowe dla przewoźników, którzy nie podporządkowują się zachowaniu optymalnej temperatury w pojeździe - mówi Krajnow. ZTM prowadzi regularne kontrole temperatury w swoich autobusach. Nie są jednak w stanie wyłapać wszystkich nieprawidłowości. Dlatego jeżeli trafimy na pojazd, w którym temperatura z całą pewnością przekracza 25 stopni Celsjusza, a kierowca pomimo próśb o włączenie klimatyzacji nie reaguje, możemy wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zgłosić skargę do ZTM.

Pisemne skargi na prowadzących pojazdy pracowników ZTM przyjmowane są w punktach informacyjnych na ul. Senatorskiej 37 (wejście E), na stacjach metra: Ratusz Arsenał, Marymont i Plac Wilsona oraz pod numerem infolinii 94 84, gdzie można zgłosić anonimową skargę, ale za to bez możliwości uzyskania pisemnej odpowiedzi, a także mejlowo na adres: ztm@ztm.waw.pl.

Nie zawsze jednak wina za upał w autobusie spoczywa po stronie przewoźnika. Pasażerowie powinni zwrócić uwagę na to, czy wszystkie okna w pojeździe są zamknięte. Klimatyzacja nie zacznie działać, jeżeli choć jedno okno będzie otwarte.

Zdaniem pasażerów najgorsze są niskopodłogowe autobusy MAN pozbawione klimatyzacji i na dodatek mające maleńkie okna, przez które wymiana powietrza jest niemal niemożliwa. Dobrą wiadomością dla podróżujących jest to, że każdy następny autobus, bądź tramwaj zakupiony przez Zarząd Transportu Miejskiego będzie w standardzie posiadał klimatyzację.

Polecamy w internetowym wydaniu:
Obelisk ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)