ycipk-1lrk14
IAR

Beatyfikacja polskich misjonarzy męczenników

W sobotę odbędzie się beatyfikacja polskich franciszkanów: ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ojca Michała Tomaszka. 24 lata temu w Pariacoto w Peru misjonarzy zamordowali partyzanci z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak. To pierwsi polscy misjonarze męczennicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beatyfikacja polskich misjonarzy męczenników
(PAP, Fot: Stanisław Rozpędzik)
ycipk-1lrk14

Strzałkowski i Tomaszek zostali zastrzeleni, bo zdaniem ich oprawców: "głosząc pokój, Ewangelię i miłość Boga do człowieka usypiali rewolucję, tak, że miejscowi nie chcieli do niej dołączyć".

Zbigniew Strzałkowski miał tylko 33 lata. - W Pariacoto poza normalną pracą duszpasterską pomagał chorym - mówi ojciec Jarosław Wysoczański, który wtedy był przełożonym zakonników. Podkreśla, że w tamtym czasie w wiosce, w której pracowali Polacy, chorego nie było stać ani na leki, ani na wizytę u lekarza.

- Ojciec Zbigniew im te leki kupował - mówi ojciec Wysoczański. Dzięki temu udało się na przykład uratować nogę jednego z Indian, który dostał gangreny. W swojej pomocy był tak dyskretny, że jego przełożony dowiedział się o niej dopiero po tragicznej śmierci kapłana.

ycipk-1lrk14

- Ojciec Michał natomiast opiekował się dziećmi i młodzieżą - dodaje ojciec Jarosław Wysoczański. Najpierw rozmawiał z ich rodzicami. Przekonywał ich, jak ważna i pomocna dla ich pociech jest wiara oraz udział w niedzielnej mszy. Uczył młodzieży śpiewu - wspomina o. Wysoczański.

Przebywający w więzieniu przywódca Świetlistego Szlaku Abimael Guzman, pytany przez przedstawiciela Kościoła rzymskokatolickiego w Peru, potwierdził, że misjonarze zostali zabici z nienawiści do wiary. Na tej podstawie w diecezji Chimbote, do której należy parafia w Pariacoto, rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Później postępowanie kontynuował Watykan.

Razem z Polakami beatyfikowany zostanie włoski ksiądz Alessandro Dordi. On także został zabity przez bojówki Świetlistego Szlaku.

Uroczysta msza beatyfikacyjna odbędzie się na stadionie w Chimbote w Peru. Modlitwa rozpocznie się o 16.00 polskiego czasu. Równolegle mszę dziękczynną za beatyfikację w Krakowie, u ojców franciszkanów konwentualnych, odprawi kardynał Stanisław Dziwisz.

ycipk-1lrk14
Polub WP Wiadomości
ycipk-1lrk14
ycipk-1lrk14