Beata Szydło spotkała się z Viktorem Orbanem. "To od sukcesu naszego regionu zależy sukces całej Europy"
• Zakończyło się spotkanie szefów rządów Polski i Węgier
• Orban: dalej będziemy umacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej.
• Szydło: rozmawialiśmy o tzw. Brexicie, o imigracji
08.02.2016 | aktual.: 08.02.2016 19:45
Premier Beata Szydło przybyła z wizytą na Węgry. Z premierem Viktorem Orbanem rozmawiała m.in. o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej (V4) w sprawie postulatów Wielkiej Brytanii oraz o kryzysie migracyjnym w Europie.
Na konferencji, zwołanej po spotkaniu, Viktor Orban podkreślił, że wizyta premier Szydło "ma wysoką rangę". - Ta wizyta jest niezwykle ważna, to z naszego regionu wywodzi się wzrost gospodarczy. Jeśli w Europie Środkowej nie będzie wzrostu, to ucierpi na tym Europa. To od sukcesu naszego regionu zależy sukces całej Europy - mówił premier Węgier.
Jak podkreślił Orban, on i Szydło reprezentują narody, które mają za sobą kilkusetletnią przyjaźń, która przetrwała różne próby. - Porozumieliśmy się z panią premier. Dalej będziemy umacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz tego, uważam, że to ważne, iż w centrum naszego spotkania stały kwestie ekonomiczne. Chcemy dalej umacniać nasze gospodarcze powiązania, chcemy by kontakty między polskimi i węgierskimi przedsiębiorstwami się zacieśniały - mówił.
Premier Węgier powiedział też, że porozumiał się z Beatą Szydło ws. połączenia wschodnich regionów Polski i Węgier za pomocą szybkich tras. Zapowiedział również wzmocnienie połączeń kolejowych i zadeklarował rozszerzenia połączeń lotniczych. - Mamy doskonałą współpracę europejską i polityczną, a nie mamy lotów z Budapesztu do Krakowa czy Katowic - zaznaczył.
Podczas rozmów poruszono również temat zmian, jakie zaproponowali Brytyjczycy (tzw. Brexit)
, o kryzysie migracyjnym czy współpracy w ramach NATO. - Punkty dotyczące Wielkiej Brytanii wymagają modyfikacji. Wkrótce wypracujemy wspólne stanowisko V4 w tej sprawie - powiedział Orban. - Martwi nas, że od strony południowej Europa jest bezbronna. Dalej proponujemy, by stworzyć nową linię obrony (przed imigrantami red.) na granicach Grecji i Bułgarii - dodał.
Szydło: będziemy zacieśniać współpracę
Szydło podkreśliła na wspólnej z Orbanem konferencji prasowej w Budapeszcie, że wizyta na Węgrzech jest jedną z jej pierwszych bilateralnych wizyt zagranicznych. - Oczywiście spotykaliśmy się już wcześniej z panem premierem w Brukseli i w Pradze, ale po raz pierwszy mogliśmy dzisiaj porozmawiać o sprawach Polski i Węgier - zaznaczyła premier.
Szefowa polskiego rządu oświadczyła, że Polska bardzo liczy na to, że "współpraca z węgierskimi braćmi - gospodarcza i polityczna - będzie coraz bardziej się zacieśniała". - Tak jak pan premier powiedział, dla nas wszystkich ważne jest to, aby Europa Środkowa, by nasz region rozwijał się i żeby był ważnym graczem na arenie międzynarodowej, również w UE. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj porozmawiać o ważnych sprawach - powiedziała Szydło.
Jak dodała, rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. kwestii europejskich takich jak Brexit, czyli ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także problemu migracji. - To są tematy, które w najbliższym czasie będziemy omawiali w UE i jest nasza zdecydowana wola, aby Grupa Wyszehradzka, w skład której wchodzą przecież Węgry i Polska, miała tutaj to stanowisko - zaznaczyła premier. Wyraziła nadzieję, że stanowisko to zostanie wypracowane na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w przyszły poniedziałek, w Pradze.
Odnosząc się do problemu migracji, Szydło przypomniała postulaty swego rządu dotyczące potrzeby wzmacniania strefy Schengen, niesienia pomocy humanitarnej uchodźcom, ale przede wszystkim rozwiązania problemu migracji poza granicami zewnętrznymi UE.
Szefowa rządu poinformowała ponadto, że "umówiła się" z Orbanem na realizację "ważnych projektów gospodarczych". - Tak, jak mówił pan premier, chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe; mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym (...) Jesteśmy zdecydowani na to, żeby wspólne połączenia transportowe, komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie, również współpracę pomiędzy naszymi krajami - zadeklarowała Szydło.
Wizyta premier Polski na Węgrzech
Szydło - oprócz rozmów z Orbanem - ma zaplanowane spotkanie z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koverem. Szefowa polskiego rządu złoży też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji'56, na grobie byłego premiera Węgier Imre Nagya oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji'56 roku.
Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, rozmowy z premierem Orbanem będą dotyczyć bieżących problemów Unii Europejskiej, w tym migracji. Zapowiedział, że przedstawiciele rządu w najbliższym czasie będą się spotykać z władzami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (chodzi o Czechy i Słowację - przyp. red.). - Chcemy rozmawiać na temat wspólnego stanowiska na forum UE w kwestiach najważniejszych, m.in. w kwestii Brexitu, jak i również kwestii migracyjnych - podkreślił rzecznik rządu.
W piątek w Radiu Kossuth Orban informował, że powstaje wspólne stanowisko państw V4 w sprawie postulowanych przez Wielką Brytanię ograniczeń na rynku pracy. Premier podkreślił, że według węgierskiego rządu, zgodnie z unijną zasadą swobodnego przepływu siły roboczej, nikt, a więc także W. Brytania, nie może ograniczać liczby obywateli państw unijnych podejmujących tam pracę.
- Nie wolno wprowadzać takich rozróżnień, które dyskryminują osoby przybywające tam z Europy Środkowej, czy spoza Anglii, w porównaniu z żyjącymi tam Anglikami. Właśnie trwa ustalanie, co uznać za dyskryminację, a co za uprawnione posunięcie rządu angielskiego - oznajmił Orban.
Podkreślił, że Węgry dążą do sformułowania wspólnego stanowiska państw wyszehradzkich, a więc także Czech, Słowacji i Polski, i właśnie m.in. z tego powodu w poniedziałek przylatuje do Budapesztu szefowa polskiego rządu, a 15 lutego odbędzie się spotkanie przedstawicieli tych państw w Pradze.
Szydło rozmawiała z Cameronem
O świadczeniach socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE Beata Szydło rozmawiała w piątek z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Jak zaznaczyła, kwestia ta wymaga "negocjacji i doprecyzowania". Podkreśliła, że Polacy, pracując na Wyspach, budują PKB tego kraju i "w związku z tym chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii". - Będziemy na pewno szukali kompromisu. (...) Nie wyobrażam sobie, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską - zaznaczyła Szydło.
W piątek z Cameronem rozmawiał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Uzyskaliśmy pełne zabezpieczenie praw socjalnych dla Polaków, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii - powiedział po spotkaniu Kaczyński.
Spotkanie Kaczyński-Orban
Na początku stycznia w Niedzicy (woj. małopolskie) Kaczyński spotkał się z Orbanem. Spotkanie trwało około sześciu godzin. Politycy nie udzielali komentarzy mediom.
3 lutego w Budapeszcie gościł szef MSZ Witold Waszczykowski. Polska i Węgry będą podejmować wspólne działania na arenie europejskiej m.in. w sprawie porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią oraz na rzecz obrony strefy Schengen - zapowiedział na wspólnej konferencji z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto.
Ministrowie przekonywali m.in., że mają wspólne stanowiska w niemal wszystkich sprawach dotyczących stosunków polsko-węgierskich, kwestii regionalnych i europejskich. Podkreślali też szczególne znaczenie stosunków polsko-węgierskich i Grupy Wyszehradzkiej dla polityki swoich rządów.
W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.
Kompromis wg Tuska
Przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata.
Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.
Projektowanie porozumienia było kluczową kwestią w rozmowach podczas piątkowej wizyty w Warszawie premiera Camerona. Przed spotkaniem z brytyjskim politykiem premier Szydło stwierdziła, że Polska przychyla się do części propozycji Londynu w sprawie reform UE, "negocjacji i doprecyzowania" wymagają kwestie socjalne.
Ostatecznie porozumienie między UE a Wielką Brytanią ma zostać ustalone na unijnym szczycie 18-19 lutego.
Z Budapesztu Tomasz Grodecki