Trwa ładowanie...

Beata Szydło odwoła minister Streżyńską? W tle konflikt z Antonim Macierewiczem

Los minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej jest już przesądzony? Szefowa resortu znalazła się na celowniku polityków PiS, którzy otwarcie ją atakują. - Uczciwość jest taka, że jeżeli się z czymś nie zgadzam, to zastanawiam się, czy w tym czymś dalej tkwić – stwierdziła rzeczniczka partii Beata Mazurek. Czy stoi za tym Antoni Macierewicz, z którym Streżyńska od miesięcy jest skonfliktowana?

Beata Szydło odwoła minister Streżyńską? W tle konflikt z Antonim MacierewiczemŹródło: Forum, fot: Krystian Maj
d29sq3a
d29sq3a

Pretekstem do ataków stał się wtorkowy wywiad Streżyńskiej. - Powinniśmy bardziej stawiać na rozwój niż wydatki socjalne - mówiła w Radiu ZET, dodając, że w tej kwestii nie zgadza się z kolegami z rządu. Rzeczniczka PiS odpowiedziała, że "nikt nikogo do niczego nie zmusza". Szef MSWiA Mariusz Błaszczak dodał, że "co innego pani minister mówi w mediach, a co innego na Radzie Ministrów". Do sprawy odniosła się także szefowa rządu. - Oczekuję od wszystkich ministrów lojalności, umiarkowania w wypowiedziach medialnych – stwierdziła.

Z naszych informacji wynika, że los Streżyńskiej może być już przesądzony. – Jej stanowisko jest bardzo poważnie zagrożone. Ma potężnych przeciwników w rządzie w postaci Mariusza Błaszczaka i Antoniego Macierewicza, którzy próbują zagarnąć jej działki. Wsparcie wicepremiera Gowina to za mało – mówi Wirtualnej Polsce polityk PiS. Takich głosów jest więcej. Coraz głośniej mówi się o rekonstrukcji rządu, do której ma dojść tuż przed wakacjami.

Streżyńska od dłuższego czasu walczy z szefem MON o zwierzchnictwo nad cyberbezpieczeństwem. Antoni Macierewicz chce przejąć działkę ministerstwa cyfryzacji. Szefowa resortu się temu sprzeciwia. Pół roku temu do dymisji podał się generał Włodzimierz Nowak, pełnomocnik minister cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa, która chciała go powołać na wiceministra. Tej decyzji sprzeciwiał się jednak minister obrony.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że z powodu Macierewicza odszedł także bliski współpracownik Streżyńskiej, jej zastępca w resorcie Piotr Woźny. Sprzeciwiał się on temu, by znacjonalizowana przez MON firma telekomunikacyjna Exatel, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, była pod nadzorem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

d29sq3a

Macierewicz nie zamierza odpuszczać tej kwestii. W Polskim Radiu podkreślił, że szczyt NATO uznał cyberprzestrzeń za sferę działań militarnych. – Poświęcamy na to dużo pieniędzy, przygotowujemy wojsko cybernetyczne – stwierdził szef MON.

Drugim antagonistą Streżyńskiej w rządzie jest szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Kilka miesięcy temu toczyli oni spór o to, kto powinien wykonać nowe dowody osobiste. Minister cyfryzacji od dawna postuluje, by dokumenty te były dostępne z poziomu telefonu komórkowego, co ma znacznie obniżyć koszty. MSWiA wraz z MON stoją na stanowisku, że należy pozostać przy plastikowych dowodach z czipem.

Sprawa trafiła nawet do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zawiadomiła służbę, że rozwiązanie forsowane przez minister Streżyńską sprzyja bankom i ulega lobbingowi zagranicznych firm.

d29sq3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29sq3a
Więcej tematów