Trwa ładowanie...
d4jvwrw
Beata Szydło i Angela Merkel będą zabiegać o pozostanie Wielkiej Brytanii w UE
x-news/TVN 24IAR

Beata Szydło i Angela Merkel będą zabiegać o pozostanie Wielkiej Brytanii w UE

• Merkel i Szydło po rozmowach w Berlinie
• Zgodnie twierdzą, że zrobią wszystko, by zapobiec Brexitowi
• Niemcy chcą razem z Polską realizować projekty humanitarne w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4jvwrw

Problem migracji to jedno z największych wyzwań Unii Europejskiej - przekonywała kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Zadeklarowała też, że Polska i Niemcy uczynią wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w UE.

- Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną - powiedziała Merkel w piątek w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

d4jvwrw

Jak dodała, Polska i Niemcy chcą chronić granic zewnętrznych Unii. - Musimy wspólnie zadbać o ochronę granic - podkreśliła kanclerz Niemiec.

Premier Beata Szydło stwierdziła, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania". - Będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje - oświadczyła.

- Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną (na rzecz uchodźców). Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji (donatorów na rzecz Syrii) potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel.

Szydło poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego". - Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dobry dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać rozwiązując ten trudny temat - powiedziała polska premier.

d4jvwrw

Jak relacjonowała kanclerz Merkel, tematem rozmów był także przyszłotygodniowy szczyt UE oraz kwestia tzw. Brexitu - czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Panuje zgodność między nami, chcemy uczynić wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w Unii Europejskiej, jesteśmy przekonane - zarówno z perspektywy niemieckiej, jak i polskiej - że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii, przy zachowaniu wszystkich zasad Unii - powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak dodała, nasze kraje będą szukały kompromisu w rozmowach z Londynem.

Wielka Brytania jest w trakcie negocjacji dotyczących członkostwa w UE, domagając się głębokich reform wspólnoty m.in. w zakresie konkurencyjności i zarządzania gospodarczego, a także ograniczenia dostępu do zasiłków dla migrantów z innych państw członkowskich. Najtrudniejszą kwestią w negocjacjach z Londynem jest propozycja ograniczenia dostępu do zasiłków dla imigrantów z innych państw UE.

Merkel zadeklarowała też, że oba kraje będą kontynuowały polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Jak dodała, konsultacje będą dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.

d4jvwrw

Chcemy podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami - zadeklarowała szefowa rządu Beata Szydło. - Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała.

Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

Jak zaznaczyła, omówione zostały najważniejsze kwestie z punktu widzenie UE, Polski i Niemiec.

- Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Szydło.

d4jvwrw

- Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała premier Szydło.

Zaznaczyła, że rozmowa dotyczyła m.in. przyszłotygodniowego szczytu UE i relacji Wielkiej Brytanii z Unią. - Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone - powiedziała premier.

Merkel wspomniała, że rozmowa dotyczyła m.in. szczytu NATO, którego Polska będzie gospodarzem. - Niemcy podtrzymują swoje zobowiązania uzgodnione w czasie ostatniego szczytu NATO - zadeklarowała.

Dodała, że spotkanie dotyczyło także gazociągu Nordstream, a także utworzenia unii energetycznej. - Rozmowy będą musiały być kontynuowane w tym kierunku - podkreśliła kanclerz Niemiec.

d4jvwrw

Podziel się opinią

Share

d4jvwrw

d4jvwrw
Więcej tematów