Beata Szydło: będzie prawdopodobnie konieczność zmiany ustawy o TK, ale jedno z ugrupowań próbuje budować swój kapitał na awanturze politycznej
• Mam nadzieję, że dojdzie do uspokojenia sytuacji wokół TK - powiedziała premier
• Dodała, że "będzie prawdopodobnie konieczność zmiany ustawy o Trybunale"
• Szydło: czekamy na opinie ekspertów, myślę, że uda się wprowadzić zmiany
• Nowa ustawa o Trybunale może zostać uchwalona jeszcze przed lipcem
01.04.2016 | aktual.: 01.04.2016 09:10
- Dobrze, że odbyło się spotkanie liderów ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. To była inicjatywa prezesa Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że dojdzie do uspokojenia sytuacji. Jedna partia opozycyjna próbuje budować swój kapitał na awanturze politycznej. To PO pobiegła za granicę skarżyć na Polskę, mieliśmy z tego problemy na arenie międzynarodowej - powiedziała premier Beata Szydło w programie w TVN24.
- To my chcieliśmy rozwiązać spór wokół TK. Zwróciliśmy się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię, bo zależy nam na rozwiązaniu sporu - dodała premier. Zaznaczyła, że według niej, "trzeba szukać rozwiązania, które na gruncie politycznym będzie do zaakceptowania".
- Będzie prawdopodobnie konieczność zmiany ustawy o TK. Musimy zaczekać na opinie ekspertów, zespołu który powołał Marszałek Kuchciński, zespół pracuje na opinią Komisji Weneckiej. Myślę, że uda się wprowadzić pewne zmiany, które będą dobre dla wszystkich - powiedziała. Pytana, czy nową ustawę uda się uchwalić jeszcze przed lipcem, odparła: "Myślę, że tak. Myślę, że się uda przede wszystkim wprowadzić takie zmiany, które będą po pierwsze do zaakceptowania dla wszystkich, a po drugie rozwiążą problem".
- W tej chwili poszukujemy kompromisu politycznego, dlatego że wyczerpała się możliwość rozwiązania problemu Trybunału Konstytucyjnego na bazie merytorycznej. Nie chcą tego politycy opozycji - powiedziała.
- Wierzę w to głęboko, że wreszcie dojdzie do uspokojenia sytuacji. Przynajmniej powinno tak być i powinno na tym zależeć tym politykom, którzy mówią, że faktycznie chcą, ażeby rozwiązać problem Trybunału Konstytucyjnego, a nie toczyć wojny polityczne. Okazuje się, że jedno z ugrupowań, główna partia opozycyjna, z jej liderem Grzegorzem Schetyną, bardziej próbuje budować swój kapitał na awanturze politycznej - zaznaczyła Szydło.
Pytana, czy Schetyna nie ma dobrej woli w sprawie rozwiązania tego sporu, odparła: "Trudno posądzać o dobrą wolę polityka, który wychodzi ze spotkania, na którym jest dobra rozmowa merytoryczna, na którym mówi się o konkretnych próbach porozumienia, szukania rozwiązań, na którym mówi się o problemie merytorycznym. A ten polityk wychodzi i mówi, że nie ma żadnych szans na porozumienie, kiedy wszyscy pozostali mówią, że chcą tego porozumienia. Ale to pokazuje, jaka jest w tej chwili strategia Platformy Obywatelskiej".
Spotkanie liderów partii w Sejmie. Kaczyński: mam dobrą wiadomość
W Sejmie odbyło się spotkanie liderów ośmiu partii, zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce".
- Rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny; to była rozmowa, a nie wojna - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu liderów ośmiu partii. Dodał, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
- Jeśli chodzi o sprawę Trybunału to propozycje rozwiązania tego problemu będą przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. Przynajmniej te formacje polityczne, które chcą coś zaproponować, będą mogły swoje propozycje przedstawić - powiedział prezes PiS.