PolskaBCC: państwo wymusza dyskryminację kobiet

BCC: państwo wymusza dyskryminację kobiet

Państwo wymusza dyskryminację kobiet poprzez
przepisy dotyczące m.in. urlopów macierzyńskich - ocenia Business
Centre Club. Jak podkreśla organizacja, pracodawcom bardziej
opłaca się zatrudniać mężczyzn.

W stanowisku BCC przypomniał, że resort pracy przygotował i przekazał do konsultacji społecznych projekt nowelizacji Kodeksu pracy, której celem ma być wdrożenie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy zawodowej i wychowywania dzieci. Projekt zawiera m.in. propozycję wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 26 tygodni oraz ochronę prawną przed zwolnieniem z zatrudnienia na część etatu rodziców, którzy w zamian rezygnują z urlopu wychowawczego.

"Pozornie może się wydawać, że państwo zachęca do polityki prorodzinnej i dba o bezpieczeństwo przyszłych rodziców w miejscu zatrudnienia. Rzeczywistość, praktycznie dotycząca prawie wyłącznie młodych kobiet, jest jednak zupełnie inna" - ocenia BCC.

Według organizacji, "państwo toleruje stan prawny, który wymusza na przedsiębiorcach nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn i nie robi nic, by ten stan zmienić". Jak pisze BCC w swoim stanowisku, państwo prowadzi politykę prorodzinną co najmniej w 20 proc. na koszt przedsiębiorców.

BCC przypomina, że pracodawca ponosi koszt za 33 dni robocze zwolnienia chorobowego kobiety w ciąży oraz że w czasie urlopu macierzyńskiego kobieta nabywa, za czas jego trwania, prawa do urlopu wypoczynkowego. BCC zwróciło też uwagę, że pracownicy mogą korzystać także z wolnych dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem.

"Mimo że za pracowniczkę pracodawca odprowadza składki ubezpieczenia społecznego i chorobowego, wymienione obciążenia są jego dodatkowym kosztem, którego nie ponosiłby zatrudniając mężczyznę. Według ankiety BCC, koszty związane z macierzyństwem wynoszą średnio 32 proc. kosztów zwolnień lekarskich w firmach. Naturalną reakcją przedsiębiorców jest więc unikanie zatrudnienia młodych kobiet tam, gdzie istnieje możliwość wyboru" - podkreśla BCC.

"Młode kobiety stojące przed decyzją o urodzeniu dziecka, powinny być otoczone szczególną opieką instytucjonalną, która jest obowiązkiem finansowanym w całości przez państwo" - czytamy w stanowisku.

BCC apeluje do rządu, aby "uznać ciążę i macierzyństwo kobiet za dobro ogólnospołeczne, wspierane przez państwo różnymi instrumentami, także finansowo". BCC chce też zlikwidowania zapisów prawa pracy, które zagrożenie ciąży i niedyspozycje w czasie ciąży traktują jako rodzaj choroby, finansowanej tym samym na zasadach ogólnych przez pracodawcę.

BCC opowiada się za wydłużeniem urlopów macierzyńskich, ale przy jednoczesnym zniesieniu przywileju nabywania z tego tytułu prawa do urlopu wypoczynkowego.

Obraz
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)