Trwa ładowanie...
d412937

BBC pisze o polskim powiedzeniu, które oddaje mentalność całego narodu. Chodzi o trzy słowa

Na stronie internetowej brytyjskiego nadawcy BBC, ukazał się materiał dotyczący polskiej mentalności. Zaskakujące jest to, że autorka nie wspomina w nim o narzekaniu, ani zrzędliwości Polaków. Wręcz przeciwnie - prezentuje czytelnikom jedno powiedzenie, które jej zdaniem, mówi prawdę o polskiej naturze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na stronie BBC ukazał się tekst poświęcony polskiej mentalności.
Na stronie BBC ukazał się tekst poświęcony polskiej mentalności. (Youtube.com)
d412937

Cały świat zna duńskie "hygge" - klucz do szczęścia znajduje się w codzienności lub szwedzki "lagom", czyli złoty środek między życiem prywatnym a pracą. Mało kto, wie jednak o powiedzonku używanym od lat przez miliony Polaków.

Autorka tekstu,"Polska fraza, która pomoże wam przetrwać ciężkie czasy", jako mała dziewczynka wychowywała się w Polsce i z wielkim sentymentem wspomina te czasy. W skrócie opisuje wstrząsająca i pełną cierpienia historię narodu od rozbiorów do transformacji w 1989 roku. Jej zdaniem, mimo traumatycznej historii, Polacy pozostają optymistami, o czym najlepiej świadczy fraza - "jakoś to będzie".

"Przysłowie wymawia się następująco: "Ya-kosh toe ben-jay" - tłumaczy Brytyjczykom. "Moi rodzice mówili mi tak, kiedy się martwiłam i zawsze uważałam, że te trzy słowa są bardzo zachęcające" - autorka jednak zaznacza, że polskie powiedzenie nie namawia do bezczynności i zdania się tylko i wyłącznie na los. Wręcz przeciwnie - dodaje siły i motywuje do intensywnego działania, ale bez obaw o konsekwencje i możliwe niepowodzenia.

d412937

Podziel się opinią

Share
d412937
d412937
Więcej tematów