Trwa ładowanie...

Bazylika Grobu Pańskiego znów otwarta. Koniec sporu z lokalnymi władzami?

Nad ranem ponownie otworzono drzwi popularnej wśród pielgrzymów świątyni w Jerozolimie. Bazylika Grobu Pańskiego została zamknięta w niedzielę na znak protestu przeciwko "uciskowi" ze strony lokalnych władz.

Share
Bazylika Grobu Pańskiego znów otwarta. Koniec sporu z lokalnymi władzami?
Źródło: PAP/EPA, fot: Atef Safadi
d3xo13m

Bazyliką Grobu Pańskiego opiekują się przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich. Oświadczyli, że w środę rano świątynia zostanie ponownie otwarta dla pielgrzymów.

"Dziękujemy Bogu za komunikat wydany wcześniej przez premiera (Izraela - red.) i wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim, którzy niestrudzenie pracowali nad zachowaniem chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie" - dodali.

"O godzinie 4 czasu lokalnego (godz. 3 czasu polskiego - red.) duże drewniane drzwi zostały otwarte przez dwóch strażników i pielgrzymów" - poinformowała agencja AFP.

Zobacz także: W Arktyce cieplej niż Polsce. To nie jest dobra wiadomość

Protest przeciwko "uciskowi"

Spór zaczął się od decyzji lokalnych władz, które uważają, że chrześcijanie mają w Jerozolimie zbyt duże przywileje podatkowe. Rada miasta uznała, że należy opodatkować wszystkie miejsca, w których nie jest sprawowany kult. Do tej pory niektóre spośród nich traktowano ulgowo.

d3xo13m

"Uważamy, że to postanowienie jest sprzeczne z historyczną pozycją Kościołów w Świętym Mieście Jerozolimie i ich stosunkami z władzami świeckimi na przestrzeni dziejów" - napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele przywódców kościołów prawosławnych, rzymskokatolickich i ormiańskich.

W niedzielę ojcowie franciszkanie poinformowali, że Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie będzie zamknięta do odwołania. Sprawujący nad nią opiekę chrześcijanie trzech wyznań chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko "uciskowi" ze strony lokalnych władz.

Źródło: jpost.pl, ncronline.org, IAR, KAI, AFP

d3xo13m

Podziel się opinią

Share
d3xo13m
d3xo13m
Więcej tematów