ŚwiatBasra powstała przeciw Saddamowi?

Basra powstała przeciw Saddamowi?


Według brytyjskiego wywiadu wojskowego, wygląda na to, że w Basrze na południu Iraku
trwa powstanie ludowe przeciw rządom Saddama Husajna - podała we wtorek wieczorem brytyjska stacja BBC.

25.03.2003 | aktual.: 25.03.2003 22:32

Nieco później generał Peter Wall, brytyjski szef sztabu w Centralnym Dowództwie sił sojuszniczych w Katarze, powiedział, że "są pierwsze oznaki", iż powstanie się rozpoczęło, ale nie dysponował jeszcze bardziej szczegółowymi informacjami. "Po prostu docierają do nas informacje, że na ulicach (Basry) pojawia się znaczna liczba ludzi, którzy generalnie są mniej posłuszni reżimowi niż zwykle" - powiedział generał i dodał, że brytyjscy żołnierze z pewnością będą się starali wykorzystać "potencjał" powstania.

Iracka opozycja w sąsiednim Iranie też potwierdza doniesienia o powstaniu w Basrze. Informacje te dementują natomiast w telewizji przedstawiciele reżimu bagdadzkiego.

Brytyjski wywiad twierdzi, że iraccy żołnierze, próbując stłumić powstanie, zaczęli strzelać do cywilów.

Dziennikarz telewizji ITN, który wraz z brytyjskimi oddziałami znajduje się tuż pod Basrą, poinformował, że Brytyjczycy atakują pozycje wojsk irackich, aby pomóc powstańcom. Powiedział, że słyszał wiele eksplozji dochodzących od strony miasta.

Organizacja irackich szyitów w Iranie - Rada Najwyższa Rewolucji Islamskiej w Iraku - twierdzi, że doniesienia o powstaniu w Basrze są prawdziwe, ale że na razie nie dysponuje szczegółami.

Natomiast iracki minister informacji Muhammad Said Kazim as-Sahaf powiedział telewizji Al-Dżazira: "Pragnę zapewnić, że Basra w dalszym ciągu trzyma się mocno".

Rzecznik sił brytyjskich w Kuwejcie pułkownik Chris Vernon powiedział, że żołnierze brytyjscy w rejonie Basry ujęli wysokiego rangą przedstawiciela partii Baas. Pułkownik podkreślił, że sojusznicy nie chcą przypuszczać szturmu na Basrę, gdyż musiałoby to spowodować wielką liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. Zamiast tego dowódcy brytyjscy i amerykańscy chcą, żeby Irakijczycy w Basrze wzięli sprawy we własne ręce. Pojmanie przedstawiciela partii Baas rzecznik zaliczył do działań mających im w tym pomóc.

Na obrzeżach Basry Brytyjczycy ustawili wielkie głośniki, przez które zachęcają mieszkańców do przeciwstawienia się siłom wspierającym Saddama.

Przyczyną wybuchu powstania, jeśli jego wybuch się potwierdzi, może być to, że siły lojalne wobec Saddama używały cywilów jako żywych tarcz, o czym poinformowała brytyjska 7. Brygada Pancerna, która znajduje się wokół miasta.

Basra jest największym miastem południowego Iraku, zamieszkują ją głównie szyici. Od lat sprzeciwiają się oni władzom w Bagdadzie, które są zdominowane przez sunnitów.

Po klęsce Iraku w poprzedniej wojnie w 1991 roku szyici zbuntowali się przeciw rządom Saddama i w Basrze oraz kilku innych miastach na południu wybuchło powstanie, jednak Gwardia Republikańska krwawo je stłumiła.

W celu ochrony szyitów przed dalszymi represjami na południu Iraku utworzono później strefę zakazu lotów, która jest zamknięta dla irackich samolotów i była patrolowana przez Brytyjczyków i Amerykanów.(an, mp)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
usawojnairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)