Trwa ładowanie...
d1uxyfa
usa
04-04-2001 20:30

Bartoszewski wzywa kongresmenów do rozszerzenia NATO

Władysław Bartoszewski (PAP)
Minister spraw zagranicznych Władysław
Bartoszewski wezwał w środę kongresmenów reprezentujących wyborców
pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej do poparcia dalszego
rozszerzenia NATO.

d1uxyfa
d1uxyfa

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że powiększy to strefę bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie. Podkreślił jednocześnie, że kraje aspirujące do NATO muszą spełnić odpowiednie kryteria członkostwa, jak np. wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią, rozwiązanie konfliktów z sąsiadami i zapewnienie praw mniejszościom etnicznym.

Bartoszewski podziękował też obecnemu na sali kongresmenowi Jackowi Quinnowi za przyjęcie przez Kongres dwóch symbolicznie bardzo ważnych rezolucji, jednej upamiętniającej mord oficerów w Katyniu i drugiej podkreślającej znaczenie "Solidarności".

Jednym z głównych wątków wizyty ministra w USA są także sporne problemy w stosunkach polsko-żydowskich m.in. sprawa restytucji prywatnego mienia żydowskiego w Polsce.

Jeżeli chodzi o reprywatyzację, nie jest to problem polsko- amerykański, tylko ogólnoludzki - powiedział minister po spotkaniu w Kongresie polskim dziennikarzom, przypominając, że kwestia zwrotu mienia dotyczy także Polaków zamieszkałych w Anglii.

Że USA w tej sprawie zabierają głos, to dobrze, ale nie sądzę, aby rząd USA lub rząd polski mogły mieć recepty pomijające porządek prawny i parlamentarny obu krajów - dodał.

Minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski od wtorku przebywa z pięciodniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. (mon)

d1uxyfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uxyfa
Więcej tematów