Barszcz Sosnowskiego znów groźny. 7-letni chłopiec poparzył się w Poznaniu, ale problem jest w całej Polsce

Chłopiec bawił się z kolegami w chowanego na jednym z podwórek w Poznaniu. W pewnym momencie wbiegł w chaszcze, ale nic nie poczuł. Potem pojawiły się bąble i zaczerwienienia, a jego stan pogarszał się z godziny na godzinę. Lekarz nie miał wątpliwości: to barszcz Sosnowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barszcz Sosnowskiego - jak z nim walczyć?
Barszcz Sosnowskiego - jak z nim walczyć? (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Hugo.arg)
WP

Barszcz Sosnowskiego znów aktywny na terenie całego kraju. Już pojawiają się pierwsze osoby, które odczuły działanie tej groźnej rośliny. W Poznaniu 7-letni chłopiec bawił się z innymi dziećmi na ulicy. Biegał po chaszczach, bo grali w chowanego. Wrócił do domu z typowymi zadrapaniami. Ale dzień później na jego ciele pojawiły się zaczerwieniania i wielkie bąble. Chłopiec trafił do szpitala, ale lekarze wiedzieli od razu, że chłopiec został poparzony przez barszcz Sosnowskiego. Podobne objawy miała koleżanka chłopca.

7-latek dostał specjalne plastry na oparzenia i nie może wychodzić z domu, kiedy świeci mocne słońce. Mama 7-latka poinformowała policje i straż miejską o miejscu, gdzie pojawił się barszcz Sosnowskiego. Niestety, ale roślina nadal nie została usunięta, mimo że od zdarzenia minęło kilka dni. Barszcz jest tylko odgrodzony taśmą.

Problem barszczu Sosnowskiego pojawił się także w Lublinie. Roślina wyrosła przy ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Władysława Jagiełły. Ratusz miasta tłumaczy, że zgłoszeń jest tak dużo, a wycinanie rośliny potrwa nawet dwa tygodnie.

WP

Barszcz Sosnowskiego pojawił się również we Wrocławiu, Częstochowie i kilku innych regionach Polski. Poniżej przedstawiamy aktualną mapę zgłoszeń.

Barszcz.edu.pl
Podziel się
WP

Barszcz Sosnowskiego - jak z nim walczyć?

Wraz z falą upałów zaatakował barszcz Sosnowskiego, roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Podpowiadamy, jak walczyć z rośliną.

Roślinę do Polski sprowadzono z Kaukazu. Ze względu na dużą masę jaką wytwarza sądzono, że pomoże on rozwiązać problemy paszowe rolnictwa. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku został więc rozpowszechniony w niektórych rejonach kraju jako roślina pastewna. Szybko okazało się jednak, że wartość paszowa barszczu Sosnowskiego jest znacznie mniejsza niż się spodziewano, w efekcie czego zaniechano jego uprawy. Jednak barszcz Sosnowskiego wymknął się spod kontroli, „uciekł” z pól uprawnych.

WP

Barszcz Sosnowskiego może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych.

Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Liczba zaszczepionych dzieci spadła poniżej granicy krytycznej. Grozi nam epidemia odry.

WP
WP
WP