Barroso: "nie lękajcie się" globalizacji
Przemawiający podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Handlowej przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso - parafrazując historyczne słowa papieża Jana Pawła II "nie lękajcie się" - apelował, aby Polacy nie obawiali się procesu globalizacji.
Tłumaczenie: Wielki syn tego kraju i jeden z największych europejczyków wszechczasów, Karol Wojtyła, Jan Paweł II powiedział "Nie lękajcie się". Myślę, że dzisiaj możemy powtórzyć: nie lękajmy się globalizacji. Jesteśmy w stanie dopasować tę globalizację do wartości, które głosimy.
W piątek zainaugurowano uroczyście 101. rok akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Barroso wygłosił wykład inauguracyjny.
Będziemy w stanie kształtować globalizację dzięki naszym wartościom - powiedział Barroso.
Dodał, że zjednoczona Europa, funkcjonująca w oparciu o takie wartości jak poszanowanie praw człowieka, praworządność i wolny rynek, będzie mogła korzystać z globalizacji i pozostanie otwarta.
Mówił też o wzroście gospodarczym w krajach należących do Unii Europejskiej. Podkreślił, że warunkiem przyszłego dynamicznego rozwoju ekonomicznego Unii jest promowanie innowacyjności.
Barroso powiedział, że dwa tygodnie temu Komisja Europejska przyjęła Strategię dla Europy, w której zagwarantowano środki na patentowanie wynalazków w krajach UE. Przypomniał też, że planowane jest utworzenie Europejskiego Instytutu Technologicznego, w którym będą prowadzone i koordynowane badania nad nowymi technologiami, służącymi gospodarce.
Europejska strategia innowacyjności powinna też stać się sednem naszych dyskusji na spotkaniu przywódców europejskich za kilka tygodni w Lahti - podkreślił Barroso.
O globalizacji i integracji europejskiej mówił też rektor SGH, prof. Adam Budnikowski. Przypomniał, że wielu spośród profesorów tej uczelni działa w strukturach Unii Europejskiej. Kilku z nich jest parlamentarzystami w Parlamencie Europejskim. Jedna z naszych profesorów, pani Danuta Huebner, jest komisarzem w Komisji Europejskiej - powiedział.
Danuta Huebner uczestniczyła w inauguracji.
W piątkowej uroczystości wzięli też udział rektorzy i przedstawiciele kilkudziesięciu szkół wyższych z całej Polski, prymas Polski kardynał Józef Glemp, ministrowie: nauki i szkolnictwa wyższego, gospodarki oraz środowiska, a także przedstawiciele władz samorządowych.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Michał Seweryński, wręczył dyplomy gratulacyjne pracownikom SGH, którzy zostali wyróżnieni nagrodą ministra nauki i szkolnictwa wyższego za rok 2005.
Na uroczystości obecny był także prezes Narodowego Banku Polskiego, Leszek Balcerowicz, który na ręce rektora SGH przekazał monety okolicznościowe, wybite przez NBP z okazji stulecia tej uczelni.
Rektor odczytał list gratulacyjny, przesłany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który sprawował honorowy patronat nad obchodami stulecia SGH. Prezydent w swoim liście wyraził wdzięczność i uznanie wszystkim, którzy pracowali dla rozwoju uczelni. "Stuletnią historię państwa szkoły uświetniają nazwiska wielu wybitnych polskich ekonomistów i uczonych, zasłużonych dla nowoczesnej myśli akademickiej i polskiej ekonomii" - napisał prezydent.
Jak powiedział rektor, listy gratulacyjne przysłało wiele innych osób, m.in. premier Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Jurek.
W trakcie uroczystości wręczono absolwentom szkoły "karty absolwenta". Wśród nich był najstarszy żyjący absolwent szkoły, 98- letni Janusz Wiszniewski.
Inauguracja była kulminacyjnym punktem obchodów stulecia szkoły, które trwały przez cały ostatni rok akademicki. SGH jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce. Przed rokiem 1990 działała pod nazwą Szkoła Główna Planowania i Statystyki (SGPiS). Obecnie kształci się tu ok. 15 tys. studentów.