Trwa ładowanie...
d23hqst
senat

Barbara Borys-Damięcka. Sprawdź, kim jest nowa marszałek senior Senatu

Prezydent wyznaczył senator PO Barbara Borys-Damięcką na nowego marszałka seniora Senatu – potwierdził Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawdź, kim jest nowa marszałek senior.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barbara Borys-Damięcka. Sprawdź, kim jest nowa marszałek senior Senatu.
Barbara Borys-Damięcka. Sprawdź, kim jest nowa marszałek senior Senatu. (Materiały prasowe)
d23hqst

Barbara Borys-Damięcka. Kim jest osoba, która będzie marszałkiem seniorem Senatu?

Barbara Borys-Damięcka ukończyła łódzką szkołę filmową. Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 spektakli Teatru Telewizji. Przez dziesięciolecia współpracowała z wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Munk czy Adam Hanuszkiewicz.

Barbara Borys-Damięcka w latach 1997-2008 była dyrektorem warszawskiego Teatru Syrena. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

d23hqst

Od 2007 roku Barbara Borys-Damięcka jest senatorem z warszawskiej listy Platformy Obywatelskiej (choć nie jest członkiem tej partii). W 2015 roku prezydent Duda powołał ją na marszałka seniora Senatu IX kadencji, ale zrezygnowała z powodu stanu zdrowia. – Oczywiście, że przyjmę tę funkcję – stwierdziła, kiedy Spychalski po raz pierwszy wymienił jej kandydaturę w 2019 roku.

Barbara Borys-Damięcka marszałkiem seniorem Senatu. Jakie obowiązki wiążą się z ta funkcją?

Marszałkiem seniorem Senatu zostaje automatycznie najstarszy wiekiem senator. W przypadku Sejmu prezydent wybiera marszałka seniora z grona najstarszych posłów.

Marszałek senior otwiera pierwsze posiedzenie nowego Senatu, jeśli nie uczyni tego prezydent. Odbiera też ślubowanie senatorskie. Według rzecznika prezydenta, Senat X kadencji zbierze się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada. W poprzedniej kadencji marszałkiem seniorem Senatu był profesor Michał Seweryński, wybrany z listy PiS.

Błażej Spychalski zdradził też, że marszałkiem Seniorem Sejmu zostanie Antoni Macierewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Dwa tygodnie temu podawał, że funkcja ta może przypaść Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej z PO.

d23hqst

Podziel się opinią

Share
d23hqst
d23hqst
Więcej tematów