Trwa ładowanie...

Barack Obama o generale Kazimierzu Pułaskim: pomógł obronić naszą niepodległość

• Prezydent USA przypomniał zasługi generała Kazimierza Pułaskiego dla Stanów Zjednoczonych
• Obama: Pułaski uratował życie Jerzego Waszyngtona i pomógł obronić naszą niepodległość
• Barack Obama zachęcił Amerykanów do udziału w wydarzeniach związanych z Dniem Pamięci Generała Pułaskiego

Share
Barack Obama o generale Kazimierzu Pułaskim: pomógł obronić naszą niepodległośćŹródło: AFP, fot: SAUL LOEB
dplz9d6

Prezydent Barack Obama w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom przypomniał zasługi generała Kazimierza Pułaskiego dla Stanów Zjednoczonych. Za trzy dni, 11 października, za oceanem będzie obchodzony dzień pamięci bohatera wojny o niepodległość tego kraju - General Pulaski Memorial Day.

"Dwa wieki temu polski imigrant Kazimierz Pułaski przekroczył ocean, by podjąć sprawę obrony młodego państwa. Szybko awansując do rangi generała brygady Armii Kontynentalnej, zreformował naszą kawalerię, uratował życie Jerzego Waszyngtona i pomógł obronić naszą niepodległość" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych. "Zrobił wszystko, co mógł, by bronić wartości, które czcimy" - podkreślił. Dodał, że polska społeczność w USA z dumą upamiętnia generała, a wielu z jej członków, służąc w wojsku czy służbach, pomaga dziś chronić tych wartości, o które on walczył ponad dwa wieki temu.

"W Dzień Pamięci Generała Pułaskiego upamiętniamy człowieka, który ucieleśniał nasze przekonanie, że niezależnie kim jesteś i skąd pochodzisz, to kochając ten kraj, możesz zmienić go na lepsze" - napisał prezydent. Barack Obama zachęcił Amerykanów do udziału w wydarzeniach upamiętniających generała Pułaskiego i oddania w ten sposób hołdu generałowi oraz innym, którzy bronili i bronią wolności Stanów Zjednoczonych.

Kazimierza Pułaskiego uważa się w USA za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych. W 1929 roku Senat ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. 6 listopada 2009 Prezydent Barack Obama podpisał rezolucję nadającą Pułaskiemu pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA.

dplz9d6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dplz9d6
Więcej tematów