Trwa ładowanie...
IAR

Barack Obama: amerykański wywiad popełnił błąd ws. Państwa Islamskiego

Barack Obama przyznał, że amerykańskie służby wywiadowcze popełniły błąd w ocenie zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego. W wywiadzie dla telewizji ABC Obama powiedział, że łatwiej będzie pokonać dżihadystów w Iraku niż w Syrii.
Share
Barack Obama
Barack ObamaŹródło: AP, Fot: Carolyn Kaster
d4gky0l

Barack Obama dał do zrozumienia, że łatwość, z jaką bojownicy Państwa Islamskiego zajęli ogromny obszar Syrii i Iraku była dla niego zaskoczeniem. - Myślę, że nasz wywiad nie docenił tego, co działo się w Syrii - stwierdził.

Amerykański prezydent powiedział, że ekstremiści, którzy zostali pokonani w Iraku, znaleźli schronienie w ogarniętej wojną domową Syrii i tam przegrupowali się. - Byli w stanie odrodzić się, wykorzystali panujący w Syrii chaos. Przyciągnęli też do siebie zagranicznych bojowników, którzy wierzą w nonsens dżihadu - mówił.

Obama wyraził przekonanie, że dzięki ofensywie armii irackiej oraz amerykańskim bombardowaniom uda się pokonać Państwo Islamskie w Iraku. Ocenił jednak, że zniszczenie tego ugrupowania w Syrii będzie trudne. Obama przyznał, że ataki z powietrza na islamistów w Syrii mogą pomóc prezydentowi Baszarowi Assadowi.

d4gky0l

Podziel się opinią

Share
d4gky0l
d4gky0l
Więcej tematów