PolskaBalcerowicz doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Balcerowicz doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Ekonomista i polityk, prof. Leszek Balcerowicz został honorowym doktorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uroczystość wręczenia dyplomu odbyła się w ramach zakończenia obchodów jubileuszu stulecia tej uczelni.

Balcerowicz doktorem honoris causa Szkoły Głównej Handlowej

Zakres jego działalności naukowej, wychowawczej i politycznej jest olbrzymi, a rola, jaką odegrał w najnowszej historii Polski, należy do najwybitniejszych - podkreślił promotor doktoratu, prof. Janusz Beksiak. Otrzymanie tytułu honoris causa w uczelni macierzystej jest szczególnym wyróżnieniem - podkreślił Leszek Balcerowicz, absolwent i profesor SGH.

Odpowiedzialnośc we własnym kraju

W swoim referacie o tematyce gospodarczej Balcerowicz tłumaczył, że warunkiem wybicia się polskiego społeczeństwa na rozwojowy sukces jest m.in. zmiana proporcji tego społeczeństwa na korzyść ludzi czujących się odpowiedzialnymi we własnym kraju.

Ekonomista przestrzegał jednocześnie przed źle prowadzoną polityką fiskalną i społeczną państwa. Czym więcej państwo zabiera i rozdaje, tym większe są wydatki budżetowe, i w konsekwencji im wyższe wydatki, tym wolniejszy jest rozwój - tłumaczył. Balcerowicz zwrócił uwagę, że źle skonstruowane wydatki socjalne szkodzą, ponieważ osłabiają chęć do pracy i bodźce do oszczędzania.

Leszek Balcerowicz (ur. w 1947 r. w Lipnie) jest od kilkunastu lat profesorem SGH, gdzie kieruje Katedrą Międzynarodowych Studiów Porównawczych. Jak powiedział prof. Beksiak, uczy studentów nowoczesnej ekonomii, ma wybitną umiejętność wyszukiwania i promowania młodych talentów.

Balcerowicz wykładał też na innych uczelniach Europy, Ameryki i Azji. Jest autorem wielu książek i artykułów naukowych, głównie z zakresu porównawczej analizy systemów ekonomicznych i ich długofalowych zmian.

Plan Balcerowicza

W Polsce Balcerowicz jest znany przede wszystkim jako autor "planu Balcerowicza" i człowiek odpowiedzialny za ekonomiczną transformację Polski, z kraju o gospodarce planowo-socjalistycznej do kraju o gospodarce wolnorynkowej. Realizował to jako wicepremier i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka.

Plan Balcerowicza był przede wszystkim narzędziem przeciwdziałania inflacji (w ciągu półtora roku doprowadził do zdławienia hiperinflacji). Umożliwił rozpoczęcie programu reform, m.in. bankowości, podatków i ubezpieczeń, pozwolił uspokoić i zrównoważyć detaliczny rynek wewnętrzny.

Od 2001 r. przez sześć lat Balcerowicz był prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Tytuł honorowego doktora SGH jest siedemnastym w dorobku prof. Balcerowicza. Jednocześnie jest to 20. doktorat h.c. nadany w historii tej uczelni. Środowa uroczystość zakończyła dwuletnie obchody jubileuszu wieku istnienia SGH - najstarszej uczelni ekonomicznej w Polsce (założonej jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego).

Co roku mury SGH opuszcza ponad 2 tys. absolwentów. Obecnie kształci się tam ponad 14 tys. osób, w tym połowa na studiach dziennych. SGH kształci też ponad 3 tys. studentów podyplomowych i ponad 1,1 tys. doktorantów.

Szacuje się, że SGH wykształciła w sumie ponad 70 tys. absolwentów - czytamy na stronach internetowych uczelni. Uczelnia zatrudnia około 1,6 tys. pracowników, w tym ponad 900 nauczycieli akademickich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)