Balaton znika
Węgierski Balaton - największe jezioro w Europie Środkowej - wysycha - alarmują węgierscy hydrolodzy. W przypadku utrzymania się tego negatywnego zjawiska, Węgrom może wkrótce grozić turystyczna katastrofa.
Najnowsze pomiary hydrologiczne wykazują, że poziom wody w jeziorze jest niższy od średniego już o 30 centymetrów. W wielu miejscach spod powierzchni wody zaczęły wyłaniać się pojedyncze piaskowe wysepki.
Właściciele miejscowej infrastruktury turystycznej obawiają się, że jeżeli proces wysychania Balatonu będzie dalej postępował w takim tempie jak obecnie, to wkrótce wczasowicze będą mogli zapomnieć o uprawianiu sportów wodnych i kąpaniu się w wodzie, a pozostaną im jedynie spacery po rozległych płyciznach jeziora.
Karol Kutics z Rady Rozwoju Balatonu zauważa również, że mniej wody oznacza pogorszenie się czystości jeziora i więcej zielonych alg na jego powierzchni. Pociągnęłoby to za sobą stopniową destabilizację całego lokalnego ekosystemu.
Pesymizmu hydorologów nie podziela węgierskie ministerstwo środowiska. Szefowa tego resortu Maria Korodi uspokaja, że podobny bardzo niski stan wód Balatonu zdarzał się już kilka razy wcześniej i nie prowadził do całkowitego wyschnięcia. Mimo tych zapewnień, lokalne władze nad Balatonem badają już możliwość zaopatrzenia jeziora w wodę z przepływających niedaleko rzek - Raby, Drawy lub Mury. Badaniami nad budową specjalnych kanałów do tego celu mają zająć się specjaliści z Japonii.(ck)