"Bądźmy wyczuleni na ksenofobię"
Aby walka z zachowaniami ksenofobicznymi
była skuteczna, powinniśmy najpierw zacząć od siebie, od swojej
postawy - uważa pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i
mężczyzn Magdalena Środa. Reagujmy na zachowania, żarty, postawy
czy napisy, które niosą treści ksenofobiczne - zaapelowała.
29.09.2004 | aktual.: 29.09.2004 13:46
Pełnomocnik wzięła udział w konferencji w Warszawie "Dyrektywy UE dotyczące równego traktowania bez względu na rasę jako instrument zmiany prawa polskiego". Konferencję zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Edukacji Prawnej oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Można troszczyć się o wizerunek Polski z punktu widzenia legislacji, którą akurat mamy nienajgorszą, ale bardzo ważne są również postawy prywatne - powiedziała Środa. To rzeczywiście daje skutek - kiedy ludzie słyszą dowcipy ksenofobiczne i mówią: nie życzę sobie takich dowcipów przy mnie. Pełnomocnik zaznaczyła, że "coraz więcej osób, zwłaszcza młodego pokolenia, wykazuje postawy bardzo otwarte, postawy szacunku dla różnorodności".
Jesteśmy trochę rozpieszczeni przez to, że jesteśmy społeczeństwem monolitycznym i za mało robimy, aby przygotować się na otwarcie granic, zwłaszcza napływ uchodźców, imigrantów innych ras, a zwłaszcza innego wyznania religijnego i powinniśmy o to zacząć się troszczyć; nie tylko na poziomie prawa, ale na poziomie edukacji i samorefleksji - oceniła pełnomocnik.
Zaznaczyła, że odsetek postaw ksenofobicznych w Polsce jest porównywalny z innymi krajami. Jesteśmy chyba krajem przeciętnym pod tym względem, chociaż problemów jeszcze nie mamy, bo nie mamy obcych tak wielu jak np. we Francji czy w Niemczech - powiedziała Środa.