PublicystykaBadanie dla WP. Przejścia dla pieszych są niebezpieczne. Tak uważa 64 proc. Polaków

Badanie dla WP. Przejścia dla pieszych są niebezpieczne. Tak uważa 64 proc. Polaków

Przejścia dla pieszych w polskich miastach nie są bezpieczne - tak wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski. Zdecydowana większość domaga się również zaostrzenia prawa i zwiększenia kar dla kierowców łamiących przepisy w terenie zabudowanym.

Badanie dla WP. Przejścia dla pieszych są niebezpieczne. Tak uważa 64 proc. Polaków
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Kołodziejczyk

Śmiertelny wypadek na warszawskich Bielanach wywołał dyskusję na temat bezpieczeństwa pieszych na drogach. Do tragedii doszło na ulicy Sokratesa po godz. 13 w niedzielę - 20 października. 31-latek w rozpędzonym bmw uderzył w mężczyznę, który przechodził wraz z rodziną przez przejście dla pieszych. 33-latek nie przeżył.

Krystian O. usłyszał już zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prokuratura Generalna zamierza przeanalizować, czy mężczyźnie można postawić zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Gdyby doszło do zmiany zarzutu, Krystianowi O. zamiast 8 lat więzienia, mogłoby grozić nawet dożywocie.

Na pytanie "Czy według Ciebie w Polsce należy zaostrzyć prawo i zwiększyć kary dla kierowców łamiących przepisy w terenie zabudowanym?" 71 proc. odparło twierdząco, 15 proc. przecząco. 14 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Obraz
© Ariadna

64 proc. badanych twierdzi, że przejścia dla pieszych w polskich miastach nie są bezpieczne. Innego zdania jest 23 proc. ankietowanych. 13 proc. wskazało na odpowiedź "trudno powiedzieć".

Obraz
© Ariadna

63 proc. uważa, że w równym stopniu piesi i kierowcy mają wpływ na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. 17 proc. wskazuje na odpowiedzialność kierowców, 11 proc. - na pieszych. 9 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Obraz
© Ariadna

Według 53 proc. badanych władze samorządowe są odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. 24 proc. uważa, że powinny się tym zająć władze państwa. 23 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Obraz
© Ariadna

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 25-29 października 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1041 osób metodą CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)