Azjatyckie szerszenie w Polsce? "Rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach Europy"
Niepokojące doniesienia dotarły od jednego z mieszkańców Kadłuba Turawskiego pod Opolem. Mężczyzna natrafił na wielkiego owada. Jak twierdził, może być to wyjątkowo niebezpieczny szerszeń azjatycki. Czy rzeczywiście owady te przedostały się już do Polski?
15.07.2021 21:01
W czwartek 15 lipca mieszkaniec Kadłuba Turawskiego, leżącego koło Opola, zauważył w pobliżu nietypowo wielkiego owada. Zwierzę wyglądem miało przypominać szerszenia azjatyckiego - jak wiadomo, obecność tych owadów potwierdzono już w Niemczech.
Kadłub pod Opolem. Szerszeń azjatycki na działce?
- Najpierw go usłyszałem, a po chwili dostrzegłem. Był wielki, ruszał się bardzo energicznie. Nie wiedziałem, co mam zrobić - relacjonował w rozmowie z serwisem nto.pl mężczyzna, który postanowił złowić zwierzę podobne do szerszenia azjatyckiego.
Jak dodał mieszkaniec Opolszczyzny, postanowił on także ostrzec swoich sąsiadów przed dziwnym owadem, a do redakcji zwrócił się z prośbą o odpowiedź na pytanie: czy zauważony owad to rzeczywiście szerszeń azjatycki.
W ustaleniu gatunku zauważonego pod Opolem owada pomógł dr inż. Tomasz Olbrycht, który specjalizuje się w entomologii.
Szerszeń azjatycki pod Opolem? Ekspert wyjaśnia
- Ten owad to nie żaden szerszeń azjatycki, a trzpiennik, który jest szkodnikiem drewna, ale dla ludzi jest zupełnie bezpieczny - wyjaśnia ekspert.
Jak dodaje, trzpiennik to owad leśny, który najczęściej występuje na nasłonecznionych miejscach. - Jego aktywność przypada właśnie na miesiące wakacyjne - tłumaczy dr Olbrycht.
Tym razem niepokojącym owadem okazał się trzpiennik, naukowcy nie wykluczają jednak scenariusza, w którym, chociażby pod Opolem, pewnego dnia pojawią się szerszenie azjatyckie.
- Obecnie rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach Europy, zaś położone najbliżej Polski skupisko jego gniazd znajduje się w niemieckiej Hesji. To, czy szerszeń azjatycki dotrze do Polski to nie kwestia przypuszczeń, a bardziej pytania, kiedy to się stanie - podkreśla entomolog.
Szerzeń Azjatycki. Bestia wśród szerszeni
Szerszeń azjatycki to tak naprawdę dwa gatunki szerszeni - jednym z nich jest prawdziwa bestia z Azji, której rozpiętość skrzydeł sięga nawet 7 cm, zaś druga odmiana szerszenia azjatyckiego to wersja mniejsza, spotykana od 2004 roku na terenie zachodniej Europy.
Szerszeń azjatycki wyglądem przypomina znane nam w Polsce szerszenie, jednak gatunek ten cechuje jego wielkość. Ma pomarańczową głowę oraz tułów w żółto-czarne pasy. Przypuszcza się, że do Europy przywędrował z transportem porcelany z Chin.
Czytaj też: Szerszeń azjatycki. Jedno użądlenie może zabić
Źródło: nto.pl