Azjatycki kraj zaprzecza: Nie pomagamy Ukrainie
W poniedziałek Pakistan wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył, by miał sprzedać broń Ukrainie za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych. Powodem transakcji miały być problemy finansowe azjatyckiego państwa.
Pakistan stanowczo odrzucił doniesienia zawarte w raporcie przedstawionym przez The Intercept, według którego kraj jest odpowiedzialny za dostarczenie broni oraz amunicji dla Kijowa. W zamian kraj miał otrzymać wsparcie finansowe Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).
"Bezpodstawne zarzuty"
Jak podaje India Today, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mumtaz Zahra Baloch stwierdził, że raport dostarczony przez serwis The Intercept jest "bezpodstawny i sfabrykowany".
Według informacji zawartych w dokumencie, Pakistan z powodu uciążliwego braku gotówki miał zdecydować się na dostarczenie broni i amunicji do Stanów Zjednoczonych. To z kolei zaowocowało wsparciem USA w zawarciu "kontrowersyjnej umowy" z MFW o wartości trzech mld dolarów. Sytuacja miała mieć miejsce w czerwcu, a jej celem było uniknięcie niewypłacalności Pakistanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Eksplozja w bułgarskim kurorcie. Władze pokazały nagranie
Balansowanie między Moskwą a Waszyngtonem
Jak podał The Intercept: "tajna pakistańska sprzedaż broni do USA pomogła ułatwić kontrowersyjne dofinansowanie z MFW na początku tego roku", a sprzedaż broni została "dokonana w celu zaopatrzenia ukraińskiego wojska", gdyż "Stany Zjednoczone wywierały presję, by [Pakistan - przyp. red.] stanął po jednej ze stron".
Pakistan w obliczu wojny Rosji z Ukrainą stara się zachować równowagę w stosunkach z Kremlem i Waszyngtonem. W związku z tym stanowiskiem Baloch zdecydował się stanowczo skomentować raport:
- Umowa MFW dla Pakistanu została pomyślnie wynegocjowana między Pakistanem a MFW w celu wdrożenia trudnych, ale niezbędnych reform gospodarczych. Nadawanie tym negocjacjom innych barw jest nieszczere - oświadczył rzecznik MSZ, dodając, że Pakistan zachowuje "ścisłą neutralność" w kontekście wojny w Ukrainie i nie dostarcza wsparcia żadnej ze stron. - Pakistańskiemu eksportowi obronnemu zawsze towarzyszą surowe wymagania użytkowników końcowych - dodał.
Stanowisko Pakistanu potwierdzają słowa ukraińskiego ministra spraw zagranicznych, który zaprzeczył informacji, że Kijów otrzymał pakistańskie wsparcie militarne.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski