Trwa ładowanie...

Awaryjne lądowanie na Okęciu. Co już wiemy

Na cztery godziny zamknięto Lotnisko Chopina. Powodem było awaryjne lądowanie samolotu lecącego z Krakowa. W wyniku awarii przednia część maszyny złożyła się po zetknięciu kół z pasem.

Awaryjne lądowanie na Okęciu. Co już wiemyŹródło: WP.PL
d23y2s5
d23y2s5

Bombardier Dash Q400 awaryjnie lądował o godzinie 19.18. W samolocie wysunęło się przednie podwozie, ale nie zadziałał element blokujący, przez co maszyna uderzyła dziobem w pas startowy.

Na pokładzie było 59 pasażerów i czterech członków załogi. Pasażerowie zostali ewakuowani tuz po lądowaniu przez straż lotniskową. Nie ma ofiar, żaden pasażer nie ucierpiał. - Jedna z pasażerek została przewieziona do szpitala ze względu na komplikacje kardiologiczne to prawdopodobnie skutek stresu i silnych emocji. Kobiecie nic nie grozi - podał portal rmf24.pl.

Jak wyjaśniał w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prasowy PLL LOT Adrian Kubicki, piloci wiedzieli o awarii. Podczas podchodzenia do lądowania wysunęły się wszystkie trzy części podwozia, ale nie doszło do blokady pierwszej części. - Załoga i pasażerowie miała możliwość do przygotowania się do takiego manewru, przednia część kadłuba otarła się o pas startowy - powiedział rzecznik LOT-u.

Awaryjne lądowanie na Okęciu. Relacja reporterek WP

- Gdzieś w połowie lotu stewardesa powiedziała nam, że przednie koło może się nie otworzyć. Byliśmy świadomi, że samolot będzie tarł podłożem o pas. Załoga zachowała się bardzo profesjonalnie, pilot wspaniale posadził maszynę – powiedział reporterce Wirtualnej Polski Karolinie Pietrzak jeden z pasażerów lotu z Krakowa do Warszawy.

Awaryjne lądowanie na Lotnisku Chopina

Po awaryjnym lądowaniu przyloty zostały odwołane, a przy stoiskach LOT-u pojawiły się duże kolejki. Z głośników informowano, aby w sprawie lotów kontaktować się z przewoźnikami. Samoloty zostały przekierowane na inne lotniska.

d23y2s5

Około godziny 23.30, czyli zgodnie z planem (po czterech godzinach) Lotnisko Chopina zostało otwarte. Samoloty startowały i lądowały, ale tylko na wolnym pasie

Loty odwołane o poranku

Rano odwołano pięć odlotów m.in. do Brukseli, Amsterdamu i Monachium. Kilkanaście przylotów anulowano, m.in. z Hamburga, Frankfurtu, Dusseldorfu i Paryża oraz właściwie wszystkie poranne przyloty krajowe.

*Uszkodzona maszyna prawdopodobnie zostanie usunięta po południu. Wtedy uda się odblokować drugi pas. *

d23y2s5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23y2s5
Więcej tematów