Trwa ładowanie...
11-02-2011 05:10

Australopiteki chodziły wyprostowane, są dowody

Kość stopy należąca do australopiteka sprzed około trzech milionów lat jest dowodem na to, że ten gatunek człowiekowatych poruszał się sprawnie na dwóch nogach w postawie wyprostowanej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Australopiteki chodziły wyprostowane, są dowodyŹródło: AP, fot: Michael Stravato
d1aok0z
d1aok0z

Gatunek Australopithecus afarensis żył między ok. 3,7 a 1,3 mln lat temu w Afryce. Jego najsłynniejszą przedstawicielką jest "Lucy", której szkielet, kompletny w 40%, odkryto w 1974 r. w pobliżu osady Hadar w Etiopii.

Na podstawie szkieletu Lucy widać, że australopiteki poruszały się na dwóch nogach. Naukowcy zastanawiali się jednak, na ile ta dwunożność była zaawansowana i czy nie prowadziły one częściowo nadrzewnego trybu życia.

Carol Ward z University of Missouri wraz z zespołem opisują świetnie zachowaną kość śródstopia, odkopaną w pobliżu osady Hadar.

Jest to tzw. Czwarta kość śródstopia, licząc od palucha, łącząca podstawę stopy z palcem. Naukowcy podkreślają, że swoim kształtem bardziej zbliża się do analogicznej kości u człowieka niż u małp.

Zdaniem badaczy, z analizy kości wynika, że wysklepiona stopa australopiteka wyzbyła się funkcji chwytania na rzecz chodzenia.

d1aok0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aok0z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj