IMGW pokazał mapy. Punkt zwrotny w pogodzie 1 listopada
Silny wiatr i spadek temperatury - tego można spodziewać się w nadchodzący długi weekend. Synoptycy przestrzegają, zwłaszcza tych, którzy 1 listopada wyjadą w trasy. Dzień Wszystkich Świętych będzie punktem zwrotnym w pogodzie, bo na północy porywy wiatru wyniosą nawet 80-90 km/h, tymczasem na południu może naprawdę przymrozić.
29.10.2024 | aktual.: 29.10.2024 18:51
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
W najbliższych dniach Polska pozostanie pod wpływem płytkiej zatoki niżowej w dość ciepłym powietrzu polarnym morskim.
Jeszcze przed weekendem nad całym krajem będą dominować chmury i przelotne opady deszczu. Jak przewidują synoptycy, wiatr na północy i północnym wschodzie będzie chwilami umiarkowany i porywisty, zaś na Wybrzeżu, zwłaszcza wschodnim, w porywach osiągał będzie do 60 km/h.
Już od piątku to się jednak zmieni. Wiatr będzie przybierał na sile, czeka nas również spory spadek temperatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostrzeżenia IMGW przed wichurami
Z prognoz wynika, że wietrzna aura możliwa jest w całym kraju, jednak nie wszędzie będzie tak uciążliwa.
Na południu porywy nie przekroczą 40-50 km/h, za to w pasie od Wybrzeża po Warmię, Mazury i Podlasie osiągną nawet ok. 80 km/h.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w związku z tym ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pięciu województw na północy kraju. Alerty 1 listopada obowiązywać będą w rejonach:
- zachodniopomorskim,
- pomorskim,
- kujawsko-pomorskim,
- warmińsko-mazurskim,
- podlaskim.
Deszcz, śnieg i mróz
W najbliższy długi weekend oprócz silnego wiatru, synoptycy przewidują również przelotne opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem.
W niektórych rejonach przydadzą się ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki. Co prawda w dzień termometry wskażą od 13 do nawet 17 st. C, za to w nocy możliwe będą lokalne przymrozki.
Na południu kraju i w rejonach podgórskich termometry mogą wskazać nawet -5 st. C. Na drogach - tam, gdzie w ciągu dnia padał deszcz - może pojawić się więc gołoledź, do tego jazdę będą lokalnie utrudniać mgły.
Czytaj też:
Źródło: IMGW/PAP/ Ventusky/WP