Trwa ładowanie...
ycipk-14eh48
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Aumiller nowym szefem komisji ds. PKN Orlen, Gruszka odwołany

Andrzej Aumiller (UP) został nowym
przewodniczącym komisji śledczej ds. PKN Orlen, po tym jak
posłowie odwołali z tej funkcji Józefa Gruszkę (PSL). Za
kandydaturą Aumillera głos oddało pięciu posłów, przeciw było
trzech, jeden wstrzymał się od głosu i jeden nie głosował.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Aumiller
Andrzej Aumiller (PAP)
ycipk-14eh48
Podziel się

Relacja reportera Radia ZET

Wcześniej posłowie nie zgodzili się na propozycję prezydium, by komisji przewodniczyli na zmianę jej wiceszefowie. Po ostrej wymianie zdań między Aumillerem a Konstantym Miodowiczem (PO) i dyskusji komisja odwołała Gruszkę. Za jego odwołaniem głosowało siedmiu posłów, nikt nie był przeciw, dwóch - Andrzej Grzesik (Samoobrona) i Antoni Macierewicz (RKN) - wstrzymało się od głosu, a poseł PO nie wziął udziału w głosowaniu. Komisja odwołała Gruszkę tylko z funkcji szefa, nadal pozostaje on jej członkiem.

ycipk-14eh48
Podziel się

Relacja reporterki Radia ZET

Protest Miodowicza

Tuż po tym, jak komisja przystąpiła do rozpatrzenia punktu o odwołaniu Gruszki, Miodowicz przeciwko temu zaprotestował. Kategorycznie sprzeciwiam się zamysłowi odwołania Józefa Gruszki. Uważam, że nie powinniśmy zawierać kompromisu między tym, co jest przyzwoite, a ambicjami członków komisji, by promować się na stanowisku przewodniczącego - mówił. Dodał, że komisja może pracować szanując stan, w jakim jest przewodniczący Gruszka.

ycipk-14eh48

Obłudne, obłudne, obłudne - odparł na to Aumiller. Ja protestuję. Co to jest? To zuchwałe jest - oburzył się Miodowicz. Roman Giertych (LPR) uznał, że słowa Miodowicza są niesprawiedliwe. Przypomniał, że prezydium niedługo po tym, jak Gruszka zachorował, zaproponowało, by z decyzjami personalnymi poczekać na informację o stanie zdrowia Gruszki. Pan też wie, że zmiana stanowiska nastąpiła pod wpływem opinii prawnych, że nie możemy wzywać świadków bez przewodniczącego, nie możemy żądać dokumentów - mówił. Zaapelował do Miodowicza, by wycofał swoje słowa.

Inne zdanie

Innego zdania niż Miodowicz byli także dwaj posłowie lewicy Andrzej Różański (SLD) i Andrzej Celiński (SdPl). Przekonywali, że w decyzji o odwołaniu Gruszki nie ma nic z gry politycznej. Przypomnieli, że jest on na tyle chory, iż nie może wypełniać swojej funkcji. Mówili również, że komisja powinna wybrać jednego przewodniczącego, a nie trzech. Aumiller przekonywał, że w komisji "nie ma wyrywania się, by zostać przewodniczącym".

Miodowicz w końcu przyznał, że być może wypowiedział się w sposób nadmiernie wyrazisty. Nie zmienił jednak zdania i apelował do posłów o wdrażanie w życie zasad etycznych, na które wciąż się powołują. Teraz jak rzadko kiedy, przychodzi nam dokonywać wyborów etycznych i moralnych - mówił. Jego argumentacja nie trafiła jednak do posłów, którzy nie zgodzili się, aby odroczyć głosowanie w sprawie odwołania Gruszki i pozbawili go funkcji.

ycipk-14eh48

Wtedy posłowie przystąpili do zgłaszania kandydatur na miejsce przewodniczącego - Bogdan Bujak (SLD) zgłosił Aumillera, Zbigniew Witaszek (niezrz.) - Zbigniewa Wassermanna (PiS). Obaj jednak nie zgodzili się na kandydowanie.

Pomysł Aumillera

W tej sytuacji, przewodzący obradom Aumiller, poddał pod głosowanie pomysł prezydium o rotacyjnym przewodniczeniu. Chwilę wcześniej posłowie nie zgodzili się na wniosek Różańskiego, by osobno powoływać wiceszefów komisji na funkcję przewodniczącego. Za propozycją rotacji w przewodniczeniu głosowali jednak tylko członkowie prezydium (Aumiller, Wassermann, Giertych), przeciw byli Witaszek, Bujak, Różański i Celiński. Macierewicz i Grzesik wstrzymali się od głosu. Miodowicz nie wziął udziału w głosowaniu.

Pat w komisji wymusił na posłach krótką przerwę i ponowne zgłaszanie kandydatur. Po raz drugi padły kandydatury Aumillera (zgłosił go Witaszek) i Wassermanna (zgłoszony przez Grzesika). Tym razem obaj wyrazili zgodę na kandydowanie.

ycipk-14eh48

Dostał większość

Jako pierwsza pod głosowanie została poddana kandydatura Aumillera i już wtedy uzyskała większość. Posła poparli: Różański, Bujak, Celiński, Witaszek i głosujący na siebie Aumiller; Giertych jako jedyny wstrzymał się od głosu; trzej - Grzesik, Wassermann i Macierewicz - byli przeciwni. Miodowicz nie wziął udziału w głosowaniu.

Nad nowym trzecim wiceprzewodniczącym - za Aumillera - posłowie będą głosować podczas jednego z kolejnych posiedzeń.

Józef Gruszka od 10 kwietnia przebywa w kaliskim szpitalu na oddziale intensywnej terapii po wylewie krwi do mózgu. Jest w śpiączce i nadal walczy o życie.

ycipk-14eh48

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-14eh48

ycipk-14eh48
ycipk-14eh48
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów