Trwa ładowanie...
dys2591

Atrakcje w Poznaniu na Święto Niepodległości

11 listopada na poznańskim placu Wolności będzie można podziwiać z bliska sprzęt wojskowy prezentowany przez grupy rekonstrukcyjne, a także defiladę pododdziałów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atrakcje w Poznaniu na Święto Niepodległości
(WP.PL, Fot: Zenon Kubiak)
dys2591

11 listopada poznaniacy świętują przede wszystkim Imieniny Ulicy Święty Marcin, ale nikt nie zapomina tego dnia także o Święcie Niepodległości. Główną areną obchodów będzie już tradycyjnie plac Wolności, gdzie już od godz. 10:30 grupy rekonstrukcyjne będą prezentować uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie XX-wiecznych formacji wojskowych.

Na miejscu historię wojskowości będzie można poznać od kuchni i to dosłownie, ponieważ na placu pojawią się cały czas sprawne kuchnie polowe, z których najstarsza - Polska Kuchnia Polowa wyprodukowana została w 1937 roku przez Lubelską Wytwórnię Samolotów. Kuchnia ta wymagała zaprzęgu parokonnego, posiada cztery kotły i jednorazowo może wydać 230 porcji posiłków.

Po wciągnięciu na maszt flagi o godz. 11:00 wojewoda wielkopolski jako działonowy wraz z przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej 7DAK odda strzał z zabytkowej armaty "Prawosławnej" wz. 02/26, która towarzyszy poznańskim obchodom Święta Niepodległości już od kilku lat. Wystrzał poprzedzi defiladę pododdziałów, odebraną przez oficjalne delegacje i gości uroczystości.

dys2591

Tradycyjnie Wielkopolanie zostaną zaproszeni także do udziału w pokazach historycznych. W tym roku związane są one z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie z okazji 70. rocznicy walk o Monte Cassino, w Normandii i pod Arnhem. Z tej okazji po placu Wolności przejadą m.in. Chevrolet of Canada C60 z roku 1942 oraz Daimler Dingo MK III.

W ramach uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 9:00 w Farze Poznańskiej odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

dys2591

Podziel się opinią

Share
dys2591
dys2591
Więcej tematów