Trwa ładowanie...
d38xlip

Atak zimy na południu Polski. TOPR ostrzega: nie wychodźcie w Tatry. I pokazuje zdjęcia z nocnej wyprawy

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed lawinami w górach. Obowiązuje tam trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Na południu kraju sytuacja pogodowa jest trudna, na Podkarpaciu spadło prawie 40 centymetrów śniegu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Intensywne opady śniegu w okolicach Kalwarii Pacławskiej
Intensywne opady śniegu w okolicach Kalwarii Pacławskiej (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d38xlip

Jak informuje TOPR, silny wiatr północno-wschodni oraz opady śniegu tworzą śnieżne nawisy, które mogą powodować niestabilność pokrywy śnieżnej oraz lawiny. Dlatego ratownicy odradzają wyjścia w wyższe partie Tatr.

Tylko w sobotę ratownicy kilkukrotnie udzielali pomocy turystom, którzy nie byli w stanie samodzielnie wrócić w bezpieczny teren. TOPR przypomina, że największym zagrożeniem dla ludzi jest wiatr oraz gwałtowne zmiany temperatury, zwłaszcza ocieplenie. Na Facebooku ratownicy pokazali zdjęcia z nocnej wyprawy w góry.

Pogoda w całym kraju będzie się pogarszać. Opady śniegu mogą wystąpić już w niemal całym kraju. Szczególnie intensywne będą one na południu. Już teraz na Podkarpaciu są fatalne warunki pogodowe. Bez prądu pozostaje nawet 13 tysięcy odbiorców, drogi są całe w śniegu.

d38xlip

Najgorsza sytuacja jest w okolicy Leska i Sanoka. Spadło tam aż 40 cm śniegu. Pod jego ciężarem gałęzie zrywają linie energetyczne oraz blokują drogi.

Pogoda na niedzielę

Polska znajduje się pod wpływem wyżu znad Skandynawii, w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 0°C do 3°C. Wiatr przeważnie słaby, północny, na wybrzeżu okresowo umiarkowany, północno-wschodni.

W nocy w niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura od -9°C do -3°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północny i północno-wschodni. Na wybrzeżu wiatr może powodować zawieje śnieżne.

d38xlip

Podziel się opinią

Share

d38xlip

d38xlip
Więcej tematów