Trwa ładowanie...
d49se22

Atak USA w Bagdadzie. Premier Iraku mówi o uruchomieniu wojny na świecie

Atak USA w Bagdadzie wywołał prawdziwą burzę. Z Bliskiego Wschodu płynie zapowiedź odwetu. Premier Iraku mówi wręcz o uruchomieniu wojny w regionie i na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atak USA. Irak odpowiada groźbami
Atak USA. Irak odpowiada groźbami (Forum)
d49se22

USA zaatakowały w Bagdadzie. Zginęli irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Zostali zabici w czwartek późnym wieczorem na rozkaz Donalda Trumpa.

Z Iraku słychać chęć odwetu. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział "miażdżącą zemstę". "Bez cienia wątpliwości Iran i inne kraje w tym regionie, dążące do wolności, zemszczą się na USA" - ogłosił.

Do tej zapowiedzi dołączył się premier Iraku Adil Abd al-Mahdi. Nazwał amerykański atak "kolosalnym pogwałceniem suwerenności Iraku". Stwierdził, że to "uruchomi niszczycielską wojnę w Iraku, regionie i na świecie".

d49se22

Zapowiedział także zwołanie sesji nadzwyczajnej parlamentu.

Głos po ataku USA zabrał także wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr. Zapowiedział reaktywację oddziałów milicji antyamerykańskiej. Wezwał także obywateli Iraku do gotowości obrony kraju.

d49se22

"Jako patron patriotycznego irackiego ruchu oporu wydałem rozkaz, aby wszyscy mudżahedini, a zwłaszcza Armia Mahdiego i wszystkie zdyscyplinowane grupy, były w pełnym pogotowiu" - oświadczył.

Przywódca libańskiego ruchu Hezbollah, Hasan Nasrallah natomiast wzywa bojowników na całym świecie do pomszczenia śmierci Kasema Sulejmaniego. Powiedział, że to zadanie dla każdego.

Generał Kasem Sulejmani - dowódca Al-Kuds - irańskiej jednostki specjalnej Gwardii Rewolucyjnej - zginął po przybyciu do Bagdadu, stolicy Iraku. Razem z nim śmierć poniósł też Abu Mahdi al-Muhandis - założyciel i były dowódca milicji Kataib Hezbollah.

Było to dokładnie w momencie, gdy Abu Mahdi Al-Muhandis przybył na lotnisko by powitać generała Sulejmaniego. Atak miał nastąpić tuż po przywitaniu się, gdy obaj wsiedli już do samochodu.

d49se22

Pentagon potwierdził, że gen. Kasem Sulejmani został zabity przez siły USA na polecenie prezydenta Donalda Trumpa.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Donald Tusk dla WP. Obejrzyj cały wywiad

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

d49se22

Podziel się opinią

Share
d49se22
d49se22