Trwa ładowanie...

USA wysyłają jasny sygnał Putinowi. Jest tylko jeden warunek

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller podkreślił, że Rosja mogłaby "powstrzymać tę wojnę i cierpienia nią spowodowane dziś, jeśli tylko zaprzestałaby okupacji suwerennego terytorium Ukrainy i zaprzestała ataków na ludność cywilną".

Atak na Sewastopol. Pentagon daje jasny sygnałAtak na Sewastopol. Pentagon daje jasny sygnałŹródło: East News, Twitter
d38faa6
d38faa6

Matthew Miller wskazał, że Rosja ma w swoich rękach narzędzia, które mogą zakończyć konflikt i związane z nim cierpienia. Wystarczy, że zdecyduje się na zaprzestanie okupacji terytorium Ukrainy, które jest suwerennym państwem, oraz na zaprzestanie ataków na ludność cywilną.

Wcześniej rzecznik Pentagonu, major Charlie Dietz, wyraził stanowisko, że Ukraina samodzielnie decyduje o wyborze celów swoich ataków. Wypowiedź ta była odpowiedzią na krytykę ze strony Rosji, która nastąpiła po ataku sił ukraińskich na Sewastopol, przeprowadzonym przy użyciu prawdopodobnie amerykańskich rakiet ATACMS.

Major Dietz podkreślił, że "Ukraina podejmuje własne decyzje w sprawie wyboru celów i prowadzi własne operacje wojskowe". Jego słowa były reakcją na groźby wyrażane przez Rosję po ataku na Sewastopol.

d38faa6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Groźne odkrycie operatora koparki. Natychmiast wezwał służby

Atak na Sewastopol

W tym ataku Ukraina wykorzystała rakiety ATACMS, które otrzymała od USA. Rosja twierdzi, że w wyniku ataku zginęły cztery osoby, a ponad sto zostało rannych. Kreml zareagował na te wydarzenia, wzywając do MSZ ambasadorkę USA Lynne Tracy. Oskarżył Waszyngton o udział w naprowadzaniu rakiet i zagroził "konsekwencjami".

John Bass, podsekretarz stanu ds. politycznych, odniósł się do tego ataku, mówiąc, że choć USA są zaniepokojone wszelkimi ofiarami cywilnymi w każdym konflikcie, to on nie jest w stanie potwierdzić doniesień o śmierci cywilów po ostrzale Sewastopolu.

Bass dodał, że w przeciwieństwie do Rosji, która systematycznie atakuje cele cywilne na Ukrainie, Kijów do tej pory bardzo starannie starał się minimalizować ofiary wśród ludności cywilnej.

d38faa6

Bass stwierdził: - Gdyby porównać utratę życia cywilów w Rosji, lub w częściach Ukrainy okupowanych nielegalnie przez Rosję, z ofiarami wśród Ukraińców w wyniku bombardowania przez Rosję szpitali, szkół i całego szeregu cywilnych obiektów, myślę, że to pokazałoby ogromną przepaść między tymi przypadkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38faa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d38faa6
Więcej tematów