Trwa ładowanie...
ycipk-b9oi32

Atak na proboszcza w Szczecinie. Jest akt oskarżenia wobec napastników

Trzej mężczyźni zasiądą na ławie oskarżonych. Są podejrzani o atak na księdza i dwie inne osoby w lipcu tego roku. Mężczyźni usłyszeli też zarzuty kradzieży rozbójniczej. Grozi im do 10 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ksiądz Aleksander Ziejewski, proboszcz szczecińskiego kościoła
Ksiądz Aleksander Ziejewski, proboszcz szczecińskiego kościoła (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
ycipk-b9oi32

Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w poniedziałek skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom. Są podejrzani o to, że 28 lipca 2019 r. w zakrystii kościoła parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Szczecinie użyli przemocy wobec znajdujących się tam trzech osób.

Napastnicy uderzyli w ręce obecną w zakrystii kobietę i odepchnęli ją, a potem kilka razy uderzyli pięścią w twarz dwóch pokrzywdzonych mężczyzn, w tym proboszcza parafii ks. Aleksandra Ziejewskiego - informuje Prokuratura Okręgowa Szczecinie. Jak podają śledczy, jeden z mężczyzn miał zaciśnięty w pięści "niebezpieczny przedmiot w postaci metalowego krzyża od różańca o długości 8 cm, który zadział podobnie do noża". Napastnicy grozili zaatakowanym pozbawieniem ich życia.

Zaatakowani proboszcz i kościelny mieli obrażenia ciała na twarzy. Pogotowie zabrało księdza do szpitala, gdzie zszyto mu policzek. - Mam kilka szwów, ranę ciętą na ok. 5 cm. Kościelny ma przebite na wylot obydwie wargi, założone szwy - mówił ks. Aleksander Ziejewski kilka dni po ataku.

ycipk-b9oi32

Zdaniem prokuratury, atak był przeprowadzony na tle religijnym.

Kulisy ataku na proboszcza

Do napaści doszło w niedzielę 28 lipca w zakrystii szczecińskiego kościoła. Po południu weszło tam trzech mężczyzn. Jeden został przed wejściem "na czatach”. Zakrystianka zapytała, po co mężczyźni przyszli. Wtedy jeden z nich powiedział, że po szaty liturgiczne, na co mają zgodę proboszcza. Próbował zabrać ornat wiszący na wieszaku. Kobieta chciała temu zapobiec i została odepchnięta

W tym czasie drugi sprawca zabrał różaniec z szuflady. Zaraz potem do zakrystii weszli proboszcz i kościelny. Ksiądz zażądał, aby mężczyźni opuścili pomieszczenie. Wtedy sprawcy zaatakowali pokrzywdzonych różańcem z metalowym krzyżem. Bili nim po twarzach księdza i zakrystianina.

ycipk-b9oi32

Następnego dnia trzej podejrzani o napaść zostali zatrzymani. Oprócz zarzutu kradzieży rozbójniczej oskarżeni usłyszeli zarzuty usiłowania oszustwa (próba zabrania z terenu kościoła szat liturgicznych), a także naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonych. Dwaj sprawcy są też oskarżeni o naruszenie miru domowego.

Jak informuje prokuratura podejrzani to trzej mężczyźni w wieku 53, 28 i 27 lat. Byli wcześniej karani. Jeden z nich dopuścił się kradzieży rozbójniczej w warunkach recydywy. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

Źródło: szczecin.po.gov.pl

ycipk-b9oi32

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-b9oi32

ycipk-b9oi32
ycipk-b9oi32
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów