Astronomowie odkryli w kosmosie materię organiczną
Astronomowie z Uniwersytetu Arizony znaleźli w okolicach wielkiej gwiazdy ślady molekuł potrzebnych do wytworzenia życia. Swoje obserwacje prowadzili przy pomocy radioteleskopów.
Badaną gwiazdą był nadolbrzym VY Canis Majoris widoczny w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Jest to jeden z najjaśniejszych obiektów na niebie w podczerwieni. Gwiazda znajduje się 5000 lat świetlnych od nas. Jej masa jest 25 razy większa niż masa Słońca, a rozmiar ma taki jak orbita Jowisza. Wokół gwiazdy znajduje się otoczka gazowa zawierająca dwukrotnie więcej tlenu niż węgla.
Jedną z cząsteczek znalezionych przez astronomów jest sól kuchenna (NaCl). Jest także azotek fosforu (PN), molekuła HCN, będąca wariantem organicznej cząsteczki cyjanku wodoru oraz cząsteczka w formie jonu HCO+.
Uważa się, że te cząsteczki wypływają z wiatrem gwiazdy, wzbogacając materię międzygwiazdową. Gdy taki gaz zacznie tworzyć gęstszą chmurę, może kiedyś stać się zaczątkiem nowego układu słonecznego - tłumaczy Lucy Ziurys, dyrektor Arizona Radio Observatory - Organiczna materia na Ziemi, chemiczne składniki, które tworzą każdego z nas, prawdopodobnie pochodzą z przestrzeni międzygwiazdowej.