Armenia zacieśnia współpracę z MTK. W tle nakaz aresztowania Putina

Armenia deklaruje gotowość do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, co może wpłynąć na relacje z Rosją. Władze w Erywaniu chcą dostosować prawo do międzynarodowych standardów, co może skutkować aresztowaniem Władimira Putina, jeśli odwiedzi Armenię.

Armenia zacieśnia współpracę z MTK. W tle nakaz aresztowania Putina
Armenia zacieśnia współpracę z MTK. W tle nakaz aresztowania Putina
Źródło zdjęć: © Getty Images,, Twitter
Kamila Gurgul

03.12.2024 01:10

Władze Armenii ogłosiły chęć bliskiej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK), co może mieć znaczący wpływ na relacje z Rosją. Celem Armenii jest dostosowanie krajowego prawa do międzynarodowych norm prawnych.

Podczas spotkania w Hadze, przedstawiciele Armenii, w tym minister spraw zagranicznych Ararat Mirzoyan, rozmawiali z przewodniczącą MTK Tomoko Akne oraz innymi przedstawicielami trybunału. Tematem rozmów była współpraca Armenii z MTK oraz dostosowanie ustawodawstwa do Statutu Rzymskiego.

"Minister Mirzoyan podkreślił gotowość Armenii do udziału w wysiłkach współpracy międzynarodowej, których celem jest przestrzeganie międzynarodowych norm prawnych i zapewnienie praworządności" - czytamy w oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na spotkaniu "omówiono także stan prac nad udoskonaleniem ustawodawstwa krajowego zgodnie z postanowieniami Statutu Rzymskiego w celu uregulowania proceduralnych aspektów współpracy z sądem"

Współpraca Armenii z MTK oznacza, że w przypadku wizyty Władimira Putina w Armenii, kraj ten będzie zobowiązany do jego aresztowania. Putin jest ścigany przez MTK w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne na Ukrainie, co zostało wszczęte 3 marca 2022 r.

Nakaz aresztowania Putina

Nakaz aresztowania Władimira Putina, wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, dotyczy podejrzenia prowadzenia "bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnego przesiedlenia ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji" - podał w komunikacie Międzynarodowy Trybunał Karny.

Mongolia jest pierwszym państwem-sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, do którego Putin udał się po wydaniu przez MTK w marcu 2023 roku nakazu jego aresztowania. Mongolia wówczas odmówiła aresztowania.

W oświadczeniu dla Politico rzecznik rządu Mongolii powiedział, że kraj znajduje się w sytuacji uzależnienia energetycznego. Ma to być powód, dla którego wykonanie wyroku MTK było niemożliwe.

Źródło: WP Wiadomości, Interia

Czytaj także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)