Nie aresztował Putina, teraz tłumaczy
Mongolia odmówiła aresztowania Władimira Putina na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego, podczas wizyty rosyjskiego dyktatora. Rzecznik rządu wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że władzom jest przykro, ale wykonanie wyroku nie było możliwe.
Mongolia jest pierwszym państwem-sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, do którego Putin udał się po wydaniu przez MTK w marcu 2023 roku nakazu jego aresztowania za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnej deportacji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
W oświadczeniu dla Politico rzecznik rządu Mongolii powiedział, że kraj znajduje się w sytuacji uzależnienia energetycznego. Ma to być powód, dla którego wykonanie wyroku MTK było niemożliwe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawa rosyjskiego szpiega. Poseł Kukiz '15: To zdumiewające
Rząd przeprasza i tłumaczy
- Mongolia importuje 95 proc. swoich produktów naftowych i ponad 20 proc. energii elektrycznej od naszych sąsiadów. Dostawy te są kluczowe dla zapewnienia naszego istnienia i istnienia naszych ludzi - wyjaśniał rzecznik.
Dodał, że Mongolia od zawsze zachowywała neutralność w swoich stosunkach dyplomatycznych.
Niekomfortowe położenie
Eksperci Politico wskazują, że geograficzne położenie Mongolii faktycznie może być kłopotliwe w tej sytuacji. Wciśnięty między Rosję i Chiny kraj jest zupełnie uzależniony od potężnych sąsiadów.
Położenie od wieków wymusza na Mongolii dyplomatyczne akrobacje, które pozwolą utrzymać dobre stosunku zarówno z Rosją, jak i z Chinami. Nie zmieniła tego pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę - podkreślają eksperci.
Mongolia nie wywiązała się ze zobowiązań
Prawnicy zauważają jednak, że każdy członek MTK, jakim jest również Mongolia, jest zobowiązany do działania zgodnie z nakazami sądu. Mimo to Mongolia tego nie zrobiła. Ekspert z dziedziny prawa powiedział POLITICO, że Mongolia prawdopodobnie stanie przed sądem za swoją bezczynność.
Unia Europejska, Ukraina i międzynarodowe organizacje praw człowieka, takie jak Amnesty International, wcześniej wzywały Mongolię do wywiązania się ze swoich zobowiązań.
Podczas wizyty Putin zaprosił prezydenta Mongolii Ukhnaagijna Chürelsükha na szczyt BRICS gospodarek wschodzących, który odbędzie się w Rosji w październiku.
Rzecznik rządu Mongolii dodał również, że wizyta Putina jest zgodna z historycznym precedensem wspólnego świętowania przez głowy państw rocznicy zwycięstwa sił radzieckich i mongolskich nad Japonią w bitwie pod Chałchin-Goł w 1939 r.
Źródło: POLITICO, WP Wiadomości