Trwa ładowanie...
d3x2cdx

Argentyna: peso niezgodne z prawem

Przewalutowanie dolarowych oszczędności Argentyńczyków na znacznie słabszą miejscową walutę jest niezgodne z prawem, uznał Sąd Najwyższy Argentyny. Decyzja Sądu wywołała demonstracje radości w Buenos Aires.
Share
d3x2cdx
 Radość Argentyńczyków po ogłoszeniu wyroku (AFP)
Źródło: Radość Argentyńczyków po ogłoszeniu wyroku (AFP)

Setki tysięcy Argentyńczyków czekały ponad rok na decyzję Sądu Najwyższego. Ich dolarowe oszczędności w skutek poważnego kryzysu ekonomicznego w kraju najpierw zostały zamrożone, a potem, po uwolnieniu kursu peso, przeliczone na miejscową walutę po niekorzystnym kursie. Ludzie stracili w ten sposób ponad połowę swoich oszczędności. Najpierw wywołało to poważne zamieszki w kraju, później do sądów zaczęły napływać skargi.

Sąd Najwyższy dał bankom dwa miesiące na ponowne przeliczenie depozytów z peso na dolary. Analitycy twierdzą jednak, że nie będzie to proste. Argentyna w dalszym ciągu boryka się z problemami finansowymi i nie ma funduszy na wypłacenie ludziom dodatkowych - jak się szacuje - kilku miliardów dolarów. Nie jest więc wykluczone, że albo decyzja Sądu stanie się martwym prawem, albo należności zostaną zwrócone ludziom w długoterminowych obligacjach. (mk)

d3x2cdx

Podziel się opinią

Share
d3x2cdx
d3x2cdx
Więcej tematów