Trwa ładowanie...
d62yf6v

Argentyna: nowy rząd zaprzysiężony

Prezydent Argentyny (z lewej) podczas zaprzysiężenia (AFP) W Argentynie zaprzysiężono w czwartek nowy rząd. Przysięgę przyjął wybrany we wtorek przez Kongres Narodowy peronistowski prezydent Eduardo Duhalde.
Share
d62yf6v

Zgodnie z przewidywaniami obserwatorów, szefem gabinetu został młody ekonomista Jorge Capitanich. Kluczowe stanowisko ministra gospodarki zajął Jorge Remes Lenicov.

Na czwartek zapowiadano ogłoszenie przez Eduardo Duhalde nowego planu ratowania finansów państwa. Argentyńskie gazety piszą, że jego zasadniczym punktem ma być dewaluacja argentyńskiej waluty - peso. Od środy obserwatorzy zgodnie zapowiadają ją jako jeden z pierwszych kroków nowego rządu.

Nowy system ma zastąpić wprowadzony w 1991 roku sztywny kurs wiążący peso z dolarem w stosunku 1:1. Pozwolił on wówczas stłumić hiperinflację, sięgającą 5000% rocznie, ale po pewnym czasie uczynił z Argentyny kraj niekonkurencyjny i pogłębił wieloletnią recesję.

Pierwszym etapem odejścia od parytetu peso-dolar ma być dewaluacja argentyńskiej waluty o 30-40% do kursu 1,30-1,40 USD za peso. Początkowo, przez trzy miesiące, ma to być kurs sztywny. W tym czasie - pisze dziennik Clarin - rząd chce negocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pomoc w wysokości 15 mld dolarów. (jask)

d62yf6v

Podziel się opinią

Share
d62yf6v
d62yf6v
Więcej tematów