Trwa ładowanie...

Aresztowano ludzi, którzy usiłowali zabić Malalę Yousafzai

Pakistańskie wojsko poinformowało o aresztowaniu ludzi, którzy usiłowali zabić w 2012 roku uczennicę Malalę Yousafzai, nastoletnią blogerkę i działaczkę społeczną. Do próby zabójstwa przyznali się wówczas bojownicy talibów, odmawiających kobietom prawa do edukacji.

Share
Aresztowano ludzi, którzy usiłowali zabić Malalę Yousafzai
Źródło: AFP, Fot: Queen Elizabeth Hospital
d3rvy0a

Malala Yousafzai z doliny Swat na północy Pakistanu, w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. W październiku 2012 roku została zaatakowana w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Do ojczyzny wrócić nie może, ponieważ talibowie grożą zamordowaniem jej i jej rodziny.

Szef służb prasowych armii Pakistanu, Asim Bajwa, powiedział że zidentyfikowano i aresztowano 10 ludzi.

d3rvy0a

Malala, która stała się międzynarodowym symbolem pokoju i prawa do edukacji, została nagrodzona unijną nagrodą za obronę praw człowieka, a w zeszłym roku nominowano ją do Pokojowej Nagrody Nobla.

W poniedziałek podczas spotkania inaugurującego 500 dni działań prowadzących do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju ONZ, powiedziała ponad 500 młodym ludziom, że powinni już teraz zacząć zmieniać świat. Program Milenijnych Celów Rozwoju ma za zadanie walkę z ubóstwem, która zakłada, ze każde dziecko na świecie otrzyma wykształcenie podstawowe.

Siedzący obok Malali sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wtórował młodej Pakistance, mówiąc, że "każdy z osobna się liczy", nawet pięcioklasista, który oszczędza choćby kroplę wody i gasi za sobą światło.

- Bądźcie z siebie dumni. Jednocześnie bądźcie odpowiedzialni jako globalni obywatele. Wtedy będziemy mogli zmienić świat - mówił do młodzieży.

Szef ONZ powiedział, że nadal 1,2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a 1,4 mld żyje bez elektryczności i istotne są działania globalne, by to zmienić.

d3rvy0a

Podziel się opinią

Share
d3rvy0a
d3rvy0a
Więcej tematów