Trwa ładowanie...
dzddz34
dzddz34
IAR

"Aresztowanie Mazura jest znaczące, ale nie jest jeszcze sukcesem"

Politycy wszystkich opcji zgodnie podkreślają, że aresztowanie przez FBI polonijnego biznesmena Edwarda Mazura jest znaczącym wydarzeniem sprawie wyjaśnienia zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Chcą jednak wyjaśnienia kwestii wypuszczenia Mazura cztery lata temu. Mirosław Drzewiecki z PO zaapelował jednak o zachowanie umiaru w nagłaśnianiu sukcesu polskich władz odnośnie do ekstradycji Mazura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dzddz34

Adam Bielan z PiS zwrócił uwagę, że zabieganie o ekstradycję domniemanego zleceniodawcy mordu na Marku Papale w 1998 roku nie musiałoby mieć miejsca, gdyby nie decyzja sprzed kilku lat o wypuszczeniu biznesmena z aresztu. Europoseł określił sprawę zbójstwa Papały mianem "matki skandali" Rzeczpospolitej, gdyż - jak powiedział - zbiegają się w niej wątki służb specjlanych, świata polityki i biznesu. Na przykładzie tej sprawy widać, jak przenikają się te światy - podkreślił Adam Bielan. Przypomniał, że tuż po wypuszczeniu z aresztu w 2002 roku Edward Mazur pojawił się na wspólnej imprezie z Krzysztofem Janikiem z SLD.

Z Adamem Bielanem zgodził się szef Kancelarii Prezydenta RP Aleksander Szczygło, dla którego podstawową sprawą do wyjaśnienia jest kwestia wypuszczenia Mazura cztery lata temu. Szczygło wyraził nadzieję, że dojdzie do sądzenia biznesmena w Polsce i wówczas będzie on miał okazję opowiedzieć o swoich powiązaniach ze służbami specjalnymi i politykami.

Ryszard Kalisz z SLD przyznał, że rozpoczęcie procedury, mającej na celu przekazanie Mazura polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, jest dużym osiągnięciem. Zwrócił uwagę, że Amerykanie przez ostatnie lata byli bardzo wstrzemięźliwi, jeśli chodzi o załatwienie tej sprawy. Ryszard Kalisz przypomniał, ze ostateczną decyzję o ekstradycję podejmie amerykańska Sekretarz Stanu Condoleezza Rice.

dzddz34

Z kolei Mirosław Drzewiecki z PO zaapelował o zachowanie umiaru w nagłaśnianiu sukcesu polskich władz, odnośnie do ekstradycji Mazura. Zdaniem posła Platformy jeszcze nic w tej kwestii nie zostało przesądzone i nie wiadomo, czy do ekstradycji w ogóle dojdzie.

Edwarda Mazura FBI zatrzymało wczoraj w Chicago. Sąd zdecydował o pozostawieniu go w areszcie. Ekstradycja polonijnego biznesmena stoi jednak pod znakiem zapytania, bowiem posiada on także amerykańskie obywatelstwo.

dzddz34

Podziel się opinią

Share

dzddz34

dzddz34
Więcej tematów