Archeolodzy zbadają najstarszy warszawski gród
Gród na warszawskim Bródnie i związana z nim XI-wieczna osada będą od połowy kwietnia terenem badań Państwowego Muzeum Archeologicznego. Osada przygrodowa, na której ślady natrafiono przed kilku laty, nie była dotąd systematycznie badana.
Wstępne prace w 2000 roku ujawniły zarysy chat, paleniska, fragmenty naczyń, żelazne noże. Gród na Bródnie był już znany wcześniej. Przeszło 40 lat temu prowadziła tam prace wykopaliskowe doc. Krystyna Musianowicz z PMA. Ale dopiero w powiązaniu z badaniami osady będzie można w pełni ustalić zasięg i charakter tego ośrodka osadniczego - powiedział kierujący badaniami Andrzej Piotrowski z PMA.
Jest to najstarszy średniowieczny zespół osadniczy na terenie Warszawy. Istniał już w XI wieku - w czasach Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Śmiałego. Osada znajdująca się obok przeprawy przez Wisłę na skrzyżowaniu szlaku lądowego i drogi wodnej odgrywała dużą rolę w ówczesnym handlu i żegludze. Gród służył okolicznej ludności jako schronienie w razie niebezpieczeństwa.
Grody na lewym brzegu Wisły - warszawski na terenie dzisiejszego Zamku i Jazdów w Parku Łazienkowskim - pochodzą z XIII wieku i są znacznie młodsze od Bródna. (kar)