Archeolodzy z UW dostali nagrodę MSZ
Nagrodę MSZ za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań archeologicznych za granicą otrzymało Centrum
Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Warszawie.
06.06.2005 | aktual.: 06.06.2005 15:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nagrodę przyznano w tym roku po raz pierwszy. Do największych osiągnięć archeologów z UW należą: odkrycie w ubiegłym roku ruin Akademii późnoantycznej w Aleksandrii oraz odnalezienie - na początku tego roku - ksiąg mnichów koptyjskich w ruinach wczesnochrześcijańskiego eremu w Gurna koło Luksoru w Egipcie.
Odnalezienie przez naszych archeologów pierwszej uczelni świata w Aleksandrii z wielkim audytorium maximum i kilkunastoma salami wykładowymi było jednym z największych odkryć ostatnich lat - przypomniał dr Zbigniew Szafrański, zastępca dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Wręczając nagrodę minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld podkreślił, że nagroda MSZ dla archeologów z UW jest wyrazem uznania nie tylko za wybitne osiągnięcia naukowe, ale także za promowanie dialogu międzykulturowego.
Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej jest naszym oczkiem w głowie i od lat przynosi nam największe sukcesy na arenie międzynarodowej - powiedział w imieniu laureatów rektor UW, prof. Piotr Węgleński.
Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego zostało założone w 1985 r. przez Senat UW. Prowadzi 22 misje archeologiczne oraz badania geofizyczne i prace rekonstrukcyjno-konserwatorskie w Egipcie, Sudanie, Libanie, Syrii i na Cyprze, w tym jedną stałą misję w Aleksandrii.
W 1991 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało Stacji w Kairze nagrodę "za wybitne zasługi dla kultury polskiej w świecie".