Trwa ładowanie...

Archeolodzy odkryli, że na Starym Rynku w Poznaniu 500 lat temu działał zakład szewski

Dzięki wykopaliskom prowadzonym na poznańskim Starym Rynku co rusz pracujący tu archeolodzy natrafiają na kolejne cenne znaleziska. Najnowsze odkrycie to pozostałości po zakładzie szewskim.

Archeolodzy odkryli, że na Starym Rynku w Poznaniu 500 lat temu działał zakład szewskiŹródło: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, fot: Kateriny Zisopulu-Bleja
d4iw8zq
d4iw8zq

Rozpoczęte przed miesiącem wykopaliska to pierwsze tego rodzaju prace prowadzone na poznańskim Starym Rynku na tak dużą skalę od lat 60. Archeolodzy postanowili wykorzystać okazję do badań, ponieważ w ciągu kilku najbliższych lat cała płyta rynku zostanie wymieniona na nową.

Badacze przekopują ziemię do głębokości czterech metrów i już natrafili na wiele cennych znalezisk potwierdzających, że Stary Rynek już w średniowieczu pełnił funkcję handlowe. Przede wszystkim wykopano wiele monet, w tym srebrny szeląg z XV wieku wybity przez państwo krzyżackie. Zdaniem numizmatyka Muzeum Archeologicznego Zbigniewa Bartkowiaka, to dość zaskakujące znalezisko przeczące dotychczasowym poglądom naukowców. Do tej pory uważano, że stolica Wielkopolski nie znajdowała się w strefie, w której posługiwano się tymi monetami.

W ostatnich dniach archeolodzy natrafili m.in. na podkowy, sierpy i groty strzał sprzed kilkuset lat. Odkryto też bardzo cenny, wykonany z cyny krzyżyk, który zapewne nosiła jakaś poznańska mieszczanka lub mieszczanin.

Natrafiono także na pozostałości pracowni szewskiej.

d4iw8zq

- Odkryliśmy kilkaset ścinek skórzanych i rzemieni, z których możemy niemal poskładać buty sprzed 500 lat – informują archeolodzy. – To ważne odkrycie, pokazuje, że rynek nie pełnił tylko tak oczywistej dla nas funkcji handlowej, ale również mieściły się tu pracownie, zapewne zakład szewski był jedną z wielu – dodają.

Wykopaliska są już prowadzona na tak dużej głębokości, że udaje się odnaleźć zabytki organiczne takie jak np. pestki owoców, orzechy laskowe, łuski i rybie ości. To daje nam wyobrażenie, czym kiedyś się zajadano na rynku w trakcie zakupów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4iw8zq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iw8zq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj