Arabia Saudyjska oskarżona. "Zbrodnia przeciw ludzkości". Masowo zabijają Etiopczyków
Według Human Rights Watch saudyjskie siły bezpieczeństwa zabiły setki etiopskich migrantów i osób ubiegających się o azyl, które próbowały przekroczyć granicę kraju z Jemenem. Strzelali do nich z bliskiej odległości i korzystali z broni wybuchowej, co może być równoznaczne ze zbrodniami przeciwko ludzkości.
Na podstawie wywiadów ze świadkami oraz analizy zdjęć, filmów i zdjęć satelitarnych sięgających 2021 roku organizacja uznała, że zabójstwa były powszechne i systematyczne.
"Jeżeli zostałyby popełnione w ramach polityki saudyjskiego rządu mającej na celu mordowanie migrantów, zabójstwa te byłyby zbrodnią przeciwko ludzkości" - przekazało Human Rights Watch.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Organizacja oskarża siły saudyjskie - w tym straż graniczną i prawdopodobnie jednostki wyspecjalizowane - o zabicie "setek, a być może tysięcy" Etiopczyków w ostatnich latach. Zaś ci, którzy przeżyli i zostali zatrzymani, są poddawani torturom, gwałtom, są nieludzko traktowani.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej nie odpowiedziało na prośbę o komentarz. Human Rights Watch przekazało również, że napisało do wielu instytucji saudyjskich - w tym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komisji Praw Człowieka - ale nie otrzymało odpowiedzi w momencie publikacji wstrząsającego raportu.
Konflikt Etiopii i Jemenu
Jemen i Etiopia pogrążone są w konflikcie i przedłużających się kryzysach, które pobudzają migrację z Rogu Afryki i Półwyspu Arabskiego. W 2020 roku w regionie Tigray w Etiopii wybuchł gwałtowny konflikt między siłami rządowymi a Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigray, grupą paramilitarną, której polityczne skrzydło rządziło kiedyś krajem.
Walki wywołały szerszą katastrofę humanitarną, w tym ucieczkę ludności. W 2022 r. ponad 24 miliony ludzi dotkniętych konfliktem, suszą i głodem w Etiopii otrzymało pomoc humanitarną - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych.