Trwa ładowanie...
d3u6lok

Apel Poległych w 64. rocznicę agresji sowieckiej

Dzień 17 września nie może być wykreślony z naszej pamięci w imię jakiejkolwiek wartości - powiedział prezydent stolicy Lech Kaczyński podczas uroczystego Apelu Poległych przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

d3u6lok
d3u6lok

Przemawiając w 64. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, obchodzonej też jako Dzień Sybiraka, Kaczyński podkreślił, że "tego dnia sojusznik Hitlera Józef Stalin, wódz bolszewickiej Rosji, wydał rozkaz wkroczenia do Polski. Był to wynik spisku, który miał zmienić dzieje Europy. (...) Był to akt naruszenia prawa międzynarodowego, był to akt, który w stosunkach międzynarodowych można uznać za wyjątkowo zbójecki".

Dodał, że musimy o tym szczególnie pamiętać, dlatego że ta prawda była ukrywana przed społeczeństwem. "Fakt drugiej agresji we wrześniu 1939 r. był określany jako wkroczenie wojsk radzieckich do Polski w celu ochrony białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej ludności. Mieliśmy do czynienie z fałszowaniem historii. Dziś musimy pamiętać o tej rocznicy i podkreślać to szczególnie" - powiedział prezydent Warszawy.

Wyraził też opinię, że każdy polski polityk albo przynajmniej jego przedstawiciel 17 września powinien być przed tym Pomnikiem. "To bardzo ważny dzień w naszej wspólnej, narodowej pamięci" - podkreślił.

Uczestniczący w uroczystościach przedstawiciel Armii Krajowej Okręgu Wołyńskiego prof. Edmund Bakuniak powiedział, że rocznica ta stawia przed nami nakaz, aby w przyszłości nigdy coś takiego się nie wydarzyło.

d3u6lok

Modlitwę za Ojczyznę i rodaków zmówił prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz kapelani duszpasterstw wojskowych z kościołów prawosławnego i ewangelickiego. Reprezentacyjna Kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Uczestnicy obchodów złożyli wieńce i kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele prezydenta, rządu, Kościołów i związków wyznaniowych, organizacji kombatanckich, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

17 września 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granicę Polski. Była to realizacja przez ZSRR układu z III Rzeszą zwanego Paktem Ribbentrop-Mołotow o wspólnym uderzeniu i podziale Polski. Do niewoli sowieckiej trafiło ponad 180 tys. żołnierzy i oficerów. Na rozkaz Stalina zamordowano przeszło 20 tys. polskich jeńców - głównie oficerów więzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj