PolskaApel o wsparcie dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Indonezji

Apel o wsparcie dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Indonezji

Polski Czerwony Krzyż ponownie apeluje o
wpłacanie pieniędzy na pomoc dla osób poszkodowanych w trzęsieniu
ziemi na wyspie Jawa w Indonezji. Za zebraną kwotę zostaną
zakupione m.in. namioty, koce, śpiwory, leki, środki higieniczne,
czystości, odzież i materiały budowlane.

Obraz

Jak poinformowało PCK, pieniądze wpłacać można na konto: 60 1160 2202 0000 0000 7547 7267 Bank Millennium SA z dopiskiem "Indonezja".

Ofiary katastrofy można też wspierać wpłacając pieniądze na konto Caritas Polskiej: Bank Millennium SA., 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384; również z dopiskiem Indonezja.

Rano z wojskowe lotniska Okęcie w Warszawie odleciał rządowy samolot z pomocą humanitarną dla Indonezji: m.in. z 4 tonami leków przeciwbólowych, antybiotyków i środków opatrunkowych oraz 1,5 toną żywności dla niemowląt, a także 1450 kocami. Dary dla ofiar katastrofy zebrały m.in. Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej, PCK i Polska Akcja Humanitarna (PAH). PAH ze środków przekazanych przez MSZ kupiła m.in. igły, strzykawki, wenflony, aparaty do przetaczania płynów, rękawiczki lekarskie, gips, usztywnienia i materiały opatrunkowe.

W rejon dotknięty trzęsieniem ziemi poleciało też 16 ratowników - 8 lekarzy i 8 strażaków m.in. sześciu z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Do Indonezji wysłano też szpital polowy Polskiej Misji Medycznej.

Strażacy nie wzięli jednak tym razem ze sobą psów, gdyż - jak powiedział PAP rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Witold Maziarz - Indonezja wyraźnie bowiem zaznaczała, że potrzebuje pomocy w zakresie medycznym.

Polscy ratownicy mają być w Indonezji ok. dwóch tygodni.

Caritas Polska poinformowała w czwartek PAP, że jest w stałym kontakcie z Caritas Indonezyjską, która już w dniu katastrofy uruchomiła w rejonie trzęsienia ziemi sztab kryzysowy. W ciągu pierwszych 24 godzin zaczęły działać też obozy pierwszej pomocy. Do chwili obecnej organizacja wysłała na miejsce tragedii 13 lekarzy, ambulans, jedzenie, zapewniał też m.in. opiekę medyczna ok. 10 tys. osób.

Do wstrząsów doszło w sobotę na indonezyjskiej wyspie Jawa; miały one siłę 6,3 stopnia w skali Richtera. Ich epicentrum znajdowało się około 440 kilometrów na wschód od stolicy Indonezji, Dżakarty. Najbardziej ucierpiało miasto Bantul, gdzie zginęło co najmniej dwa tysiące osób, oraz historyczne miasto Jogyakarta, gdzie tysiące budynków legło w gruzach.

W trzęsieniu zginęło ok. 6 tys. osób, rannych zostało ponad 10 tys., a co najmniej 200 tys. straciło dach nad głową.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)