Trwa ładowanie...
d8gaxrl

APEC - Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku

apec.org
Źródło: apec.org

APEC to organizacja o charakterze integracyjnym, która istnieje od 1989 roku i zrzesza 21 państw członkowskich. Jest ugrupowaniem o charakterze ekonomicznym i działa na rzecz liberalizacji handlu i ułatwienia inwestycji.

APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) – historia

Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku, czy też z angielskiego Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC), powstała w 1989 roku w Canberze, gdzie odbyła się konferencja dwunastu państw członkowskich należących do organizacji ASEAN. Powołanie ugrupowania wynikało z potrzeby współpracy z rozwijającymi się gospodarkami państw Azji oraz obrzeży Pacyfiku i zrównoważenia rozwoju ekonomicznego.

W latach 1989-1992 odbywały się nieoficjalne spotkania APEC, które od 1993 roku nabrały charakteru oficjalnych szczytów dla wszystkich krajów członkowskich.

APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) – cele

APEC nie posiada statusu organizacji międzynarodowej, działa raczej na zasadach układu integracyjnego, ma znaczenie w rozstrzyganiu sporów ekonomicznych i tworzy forum do dyskusji kwestii gospodarczych.

Do najważniejszych zadań Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku należy liberalizowanie handlu poprzez usprawnianie procedur celnych, działanie na rzecz integracji gospodarczej, prowadzenie prac nad tworzeniem porozumień technologicznych, tworzenie stref wolnego handlu i wpływanie na wzrost gospodarczy przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju.

APEC reaguje na przemiany polityczno-gospodarcze, w związku z czym w 2002 roku jednym z celów organizacji stało się też zwalczanie terroryzmu, który stanowi zagrożenie dla rozwoju wolnego handlu.

APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) – struktura

Stałym organem APEC jest sekretariat z siedzibą w Singapurze, na którego czele stoi sekretarz – w 2013 roku na to stanowisko został powołany Alan Bollard. W ramach APEC działają też komitety zajmujące się handlem i inwestycjami, ekonomią i kwestiami administracyjno-budżetowymi.

Raz w roku odbywa się najważniejsze spotkanie organizacyjne, czyli szczyt APEC, podczas którego spotykają się szefowie państw i rządów. Pierwszy nieoficjalny szczyt stanowiło spotkanie w Canberze w 1989 roku, natomiast oficjalne coroczne spotkania zapoczątkowało zgromadzenie w Seattle w 1993 roku. Dwudziesty szczyt APEC odbył się w Limie w 2008 roku, natomiast kilka kolejnych miało miejsce w Singapurze (2009), Jokohamie (2010), Honolulu (2011), Władywostoku (2012), Bali (2013), Pekinie (2014), Pasay (2015), Limie (2016) i Da Nang (2017).

Szczyty APEC obserwowane są przez przedstawicieli stref wolnego handlu, są to NAFTA (Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu), AFTA (strefa wolnego handlu ASEAN) i CER (Closer Economic Relations, strefa wolnego handlu Australii i Nowej Zelandii).

APEC (Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku) – członkowie

Wśród państw założycielskich APEC, który wstąpiły do organizacji w 1989 roku, znalazły się: Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Japonia, Brunei, Indonezja, Korea Południowa, Filipiny, Malezja, Nowa Zelandia, Singapur i Tajlandia.

W kolejnych latach do APEC dołączyły też: w 1991 roku Chiny, Tajwan (jako Chińskie Tajpej) i Hongkong; w 1993 roku Meksyk i Papua-Nowa Gwinea; w 1994 roku Chile; w 1998 roku Rosja, Wietnam i Peru.

d8gaxrl
APEC - Wspólnota Gospodarcza Azji i Pacyfiku
Główna siedziba

Singapur

Rok założenia

1989

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8gaxrl
d8gaxrl
d8gaxrl
Więcej tematów
d8gaxrl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj