Trwa ładowanie...
d30gtuj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Antyunijny Grób Pański ks. Jankowskiego

Hasło "Polska - tak, Unia Europejska -
nie" na czerwonym płótnie, biały orzeł w koronie trzymający w
dziobie flagę narodową, którą owinięte jest ciało Chrystusa - to
część wystroju Grobu Pańskiego, przygotowanego przez proboszcza
parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. prałata Henryka Jankowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielkanocny "Grób Chrystusa" w Bazylice św. Brygidy
Wielkanocny "Grób Chrystusa" w Bazylice św. Brygidy (PAP, Fot: Stefan Kraszewski)
d30gtuj
(RadioZet)

Posłuchaj relacji reporterki Radia Zet (201 KB)

Pod hasłem wiszą jeszcze dwa napisy: "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" oraz rzekomy cytat z Ewangelii św. Łukasza: "A cały lud zawołał, krew jego na nas i na dzieci nasze. Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków i nas także prześladują" (w istocie cytatem - i to z Ewangelii Mateusza a nie Łukasza) jest tylko pierwsze zdanie).

d30gtuj

Oprócz tego, na kilkumetrowym krzyżu wisi orzeł, z którego kapią krople krwi. Na posadzce przed katafalkiem przeczytać można napis: "Prawo narodowe ponad prawa unijne, międzynarodowe prawa człowieka dla każdego Polaka".

"Grób ma wybitnie patriotyczny charakter, wyrażający troskę o Polskę. Jak tam jest napis o Unii Europejskiej, to ja jestem przeciwko niej. Bo Unia absolutnie niczego nam nie da, a dla nas katolików i chrześcijan Unia jest największym złem" - powiedział dziennikarzom ks. Jankowski.

Groby wielkanocne przygotowane przez ks. Jankowskiego często budzą kontrowersje. Najwięcej emocji wzbudził ten w 1995 roku - na czerwonym płótnie umieścił swastyki, sierp i młot, Gwiazdę Dawida, napisy "NSDAP", "SS", "NKWD", "KGB" "UB" i "SB". Tuż obok znajdowały się także skróty nazw partii politycznych: "PSL", "SLD", "UW", "UP", a także "PZPR". Prałat usunął te napisy na polecenie metropolity gdańskiego ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Cztery lata później Grób Pański w kościele św. Brygidy nawiązywał do akcji obrony krzyża prowadzonej przez Kazimierza Świtonia na żwirowisku w Oświęcimiu. W 2001 r. Grób Pański autorstwa ks. Jankowskiego przedstawiał natomiast miniaturę zwęglonej stodoły w Jedwabnem z ludzkim szkieletem. Arcybiskup Gocłowski nakazał wówczas prałatowi usunąć z dekoracji napis: "Żydzi zabili Pana Jezusa i Proroków, i nas także prześladowali".

W 2003 r. Grób Pański w kościele św. Brygidy ozdobiony był hasłami: "Unii bez Boga nie", "Europo otwórz drzwi Chrystusowi". W grobie umieszczone były także dwa kościotrupy. Jeden z nich trzymał flagę europejską, a u stóp drugiego położono identyczną flagę. Na posadzce leżały trzy ludzkie czaszki.

d30gtuj

Podziel się opinią

Share

d30gtuj

d30gtuj
Więcej tematów