Antysemityzm wziąż żywy w Polsce?
Komisja przeciwko Rasizmowi i
Nietolerancji (ECRI) Rady Europy wyraziła w opublikowanych raportach niepokój z powodu utrzymywania się nastrojów
antysemickich w Polsce, a także przejawów rasizmu i nietolerancji
w Wielkiej Brytanii i Szwecji.
14.06.2005 | aktual.: 14.06.2005 18:19
ECRI jest "bardzo zaniepokojona informacjami, według których antysemityzm pozostaje ważnym problemem w społeczeństwie polskim" - głosi raport, poświęcony naszemu krajowi.
W ostatnich latach antysemityzm wyrażał się w Polsce "sporadycznie w formie agresji fizycznej wobec Żydów, zwłaszcza ze strony skinheadów, w aktach wandalizmu wobec synagog i szkół bądź profanacji grobów i cmentarzy" - podkreśla ECRI.
Fakty te są jednak drugorzędne w porównaniu z "innymi formami antysemityzmu, jak obelgi ustne i pisemne przeciwko Żydom" - niepokoi się ECRI. "Według licznych przedstawicieli społeczności żydowskiej i organizacji pozarządowych, codziennością są w Polsce nieprzyjazne wypowiedzi o wymowie antysemickiej" - stwierdza raport.
ECRI dziwi się, że taka sytuacja występuje w kraju, gdzie społeczność żydowska jest niewielka - 5 do 10 tys. osób - z powodu holokaustu i prześladowań w okresie komunistycznym.
Komisja Rady Europy wskazuje na znaczną liczbę publikacji antysemickich w Polsce, które można znaleźć zwłaszcza w księgarni zlokalizowanej w podziemiach jednego z kościołów w Warszawie, i wymienia radio Maryja, "słynne ze swych audycji w duchu nietolerancji i szczególnie antysemickich".
W czasie meczów piłkarskich słowo "żydzi" może być używane jako obelga przeciwko drużynie przeciwnika - dodaje raport.
Antysemityzm pojawia się również w przemówieniach politycznych - wskazuje ECRI, która wyraża "największy niepokój z powodu wypowiedzi ksenofobicznych i antysemickich" polityków z partii nie zaliczanych do skrajnych, którzy "wykorzystują nastroje niektórych przedstawicieli polskiej ludności do zdobywania głosów" w czasie kampanii wyborczych.
Przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Polsce Jerzy Kichler powiedział wcześniej PAP, że w ostatnich dwóch latach nie było w Polsce żadnych poważnych incydentów antyżydowskich. Był zdziwiony danymi przytaczanymi przez "Le Figaro", z których wynika, że Polska przoduje w liczbie wystąpień antysemickich w Europie Wschodniej.
Nie znam takich statystyk, ale Polska zdecydowanie plasuje się w ich dolnej strefie. Wystarczy przejść się ulicami w Polsce - powiedział Kichler.
Wielkiej Brytanii ECRI zarzuciła, że mniejszości etniczne i religijne wciąż doświadczają tam rasizmu i dyskryminacji, mimo nowych inicjatyw, podejmowanych przez władze w celu zwalczenia tych zjawisk, dotykających szczególnie azylantów i uchodźców. W raporcie skrytykowano także media, zarzucając im współudział w "tworzeniu klimatu wrogości wobec azylantów, uchodźców i mniejszości etnicznych, zwłaszcza Romów i muzułmanów".
W przypadku Szwecji niepokój ECRI budzi "aktywna obecność organizacji rasistowskich i szerzenie rasistowskiej propagandy".